لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

مجمع جهانی اقتصاد: موسسات مالی کانادا درصدر کارآمدترین بانک های جهان


مجمع جهانی اقتصاد: موسسات مالی کانادا درصدر کارآمدترین بانک های جهان
مجمع جهانی اقتصاد: موسسات مالی کانادا درصدر کارآمدترین بانک های جهان

«مجمع جهانی اقتصاد» بانک های کانادا را برای سومین سال متوالی در صدر بهترین و کارآمدترین موسسه های مالی جهان قرار داد.

رتبه کارآمدی و عملکرد صحیح بانک های کانادا در فهرست سالانه رتبه بندی رقابت جهانی از موسسه های مالی استرالیا، نیوزلند، لبنان، شیلی، آفریقای جنوبی بالاتر است.

در حالی که پاناما در رتبه هفتم فهرست « مجمع جهانی اقتصاد » قرار گرفته است، بانک های ایالات متحده که در طی رکود جهانی اقتصاد با چالش های جدی روبرو شده بودند، در رتبه ۱۱۱ فهرست این مجمع جهانی و پیش از موسسه های مالی ایران و آلمان قرار گرفته اند.

در شرایطی که هیچ یک از بانک های کانادا در دوران بحران جهانی اقتصادی در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به کمک مالی دولت فدرال متکی نبودند، جیم فلاهرتی، وزیر دارایی دولت فدرال کانادا گفته است نظارت موثر، عامل حصول اطمینان از سلامت عملکرد بانک های کشور بوده است و مقررات بانکی لزوماً راهکار حل مشکل موسسات مالی نیستند.

« مجمع جهانی اقتصاد » اعلام کرده است با وجودی که ساختار مالی بانک های کانادا در زمره بهترین و مستحکم ترین موسسه های مالی جهان قرار دارند، اما روند رقابت جهانی این کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا کندتر است.

با وجود موفقیت عملکرد بانک های کانادا، این کشور در رده بندی رقابت جهانی و بهره وری در رتبه دهم و پس از هلند قرار گرفته است.

بنا به گزارش اخیر « مجمع جهانی اقتصاد »، کانادا با جمعیت ۳۳̷٦ میلیونی و مساحتی معادل دو برابر هلند، نرخ بهره وری بسیار پایین تر از هلند و سرانه تولید ناخالص داخلی حدود چهل هزار دلار دارد. سرانه تولید ناخالص داخلی هلند بیش از ۴۸ هزار دلار است.

این مجمع مستقر در ژنو به کانادا توصیه کرده است تا به پیشرفت نوآوری و کشف پتانسیل های بخش خصوصی توجه کند و روند بهره وری و رقابت بازرگانی کشور را ارتقا دهد.

کانادا در زمینه گردش سرمایه در مقام ۳۹ این مجمع، در تسهیل وام دهی در رتبه ۲۴ و در زمینه مقررات تبادل اوراق بهادار در رده ۲۲ فهرست سالانه « مجمع جهانی اقتصاد » قرار گرفته است.

« مجمع جهانی اقتصاد » که هرسال میزبان رهبران کشورهای جهان در شهر داوس سوئیس است، فهرست رده بندی بیش از صد شاخص اقتصادی ۱۳۹ کشور جهان را تهیه می کند.


XS
SM
MD
LG