لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

آغاز هدفمند کردن یارانه ها و رونق بورس تهران


۵۸ درصد از لیسانسه های ایران بی کارند

عزت الله یوسفیان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با بیان این نکته که هدفمند سازی یارانه ها یک ردیف از بودجه و مصوبه اعتباری دولت است، آزاد سازی قیمت ها را به زمانی واگذار کرد که دولت بودجه را تخصیص کند.

در همین حال بررسی آمار سال های ۱۳۸۶ تا ۸۷ و ۸۷ تا ۸۸ که به تازگی به وسیله ایلنا، خبرگزاری کار ایران، منتشر شده است حکایت از بیکاری ۵۰ درصدی دانش آموختگان کشاورزی می دهد. همین منبع میزان جویندگان کار در بخش مهندسی کشاورزی را ۶۰ هزار نفر معرفی می کند که معادل ۴۵ درصد از کل اعضا جویای کار در بخش کشاورزی است.

این در حالی است که به نوشته ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، حجم واردات انواع میوه و پوست خربزه در سال گذشته بیش از ۵۴۴ میلیون دلار بوده است.

هم زمان، سخن از پرداخت ۴۴۵۹۰ فقره تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می شود و گزارش از ادامه بررسی افزایش بهره وری بخش کشاورزی در مجلس در کنار حمایت از مشاغل خانگی و اصلاح قانون مربوط به خدمت نیمه وقت بانوان نیز به گوش می رسد.

با استناد به سایت کلمه، ۵۸ درصد لیسانسه های کشور بی کارند. این منبع از قول رئیس دانشگاه بهشتی نوشته ۴۸ و ۶ دهم درصد از جمعیت کل کشور در سه بخش صنعت کشاورزی و ساختمان مشغول کارند، در حالیکه تنها ۱۰ درصد از دانش آموختگان در این سه حوزه اشتغال به کار دارند، که به معنای عدم رشد آموزش عالی در صنعت و کشاورزی است.

بر مبنای آخرین گزارش ها، تا باز بینی شاخص های ظرفیت ایجاد کاریابی صدور مجوز برای ایجاد دفاتر کاریابی ممنوع اعلام شد، در حالی که اختلاف نظر وزیر کار و ریاست قوه مقننه در زمینه طرح بنگاه های زودبازده در روزهای اخیر به رسانه ها کشیده شد. خبرگزاری برنا از دیدار این دو مقام روز شنبه برای بررسی مشکلات مربوط به اشتغال خبر داد.

با وجود آن که وزیر کار و امور اجتماعی پیش از این به همین منبع از افزایش مشارکت تشکلهای کارگری و کارفرمایی در تصمیم گیری ها سخن گفته بود، ولی الله صالحی عضو شورای عالی کار در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت برخی کارگران از ترس بیکاری قرار سفید امضا می کنند.

این مقام هم چنین اعلام کرد وزارت کار به تنهایی قادر به حل این موضوع نیست.

هم زمان سخن از ارسال بسته حمایت از صادرات غیر نفتی به هیئت دولت می شود، و وزارت بازرگانی نیز سخن از برابری میزان صادرات با واردت در سال ۸۹ و حل مشکل واحدهای تولیدی می کند.

در این حال طرح افزایش قدرت وام دهی بانک ها در دستور کار مجلس است. البته اصلاحیه قانون اتاق بازرگانی ایران، که یکی از بندهای مهم آن شامل حذف ۱۰ کرسی نمایندگان بخش دولتی و جایگزین کردن تشکل ها به جای آن بود، منتفی اعلام شد.

متولی اشتغال کشور و کابوس جهش قیمت ها

بر اساس مصوبه شورای عالی اشتغال از این پس وزارت تعاون مسئول سازماندهی بیکاران و ارائه برنامه های اشتغالزایی و به عبارتی متولی اشتغال کشور خواهد بود. محمد عباسی، وزیر تعاون، در گفت و گو با خبرگزاری مهر ضمن تایید این خبر گفت، با ارائه برنامه و بسته سیاستی اشتغال تکلیف همه دستگاه ها را روشن می کنیم.

به گفته این مقام بیش از ۲ میلیون از مردم کشور در بخش تعاون کار می کنند و تعاونیهایی که در حال حاضر وجود دارند می توانند کار اشتغالزایی کنند.

ایسنا به نقل از مدیر کل تعاون استان تهران از آغاز سازماندهی برای اشتغال افراد جویای کار خبر داد. با این وجود واگذاری امر اشتغال به وزارت تعاون از دید ایلنا گويای اين موضوع است كه دولت برنامه ای برای ايجاد اشتغال ندارد.

هم چنین اعلام شد وزارت کار متولی پیگیری اعزام نیروی کار به خارج از کشور است.

گزارش ها از افتتاح مجتمع تولید خودروی کاشان خبر می دهد، که مژده ایجاد ۳ هزار شغل مستقیم و ۲۰ هزار شغل غیر مستقیم را می دهد.

در این حال، به نوشته روزنامه تهران امروز حسابداری موفق ترین رشته برای اشتغال است. همین منبع کامپیوتر و مدیریت را جزو پر جمع ترین رشته های تحصیلی کشور اعلام کرد.

سایت تحلیلی خبری فرارو نرخ بیکاری بانوان تحصیل کرده را ۴۰ درصد اعلام کرد و از تفاوت چشم گیر این رقم با احکام برنامه چهارم توسعه خبر داد.

هم زمان ایلنا خبرگزاری کار ایران در گزارشی با عنوان کابوس جهش قیمت ها در بازار ایران به اوج گیری قیمت کالاها و خدمات در ۵۰ روز نخست سال جاری اشاره می کند.

به نوشته این منبع شتاب دولت در اجرای سریع یارانه ها تنها یکی از عوامل افسار گسیختگی قیمت ها شده است.

به منظور اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها آغاز دور جدید اطلاعات خانوار از روز دوشنبه آغاز می شود و افشای این اطلاعات ممنوع اعلام شد.

وزیر نفت از بررسی اصلاح ساختارهای سرمایه گذاری در صنعت نفت سخن گفت. به گفته مقام نفتی تهران اجرای طرح های مختلف با کمبود نقدینگی روبروست. این مقام از قرار داد ۶ فاز پارس جنوبی با پیمانکاران ایرانی خبر داد، و در زمینه تعلل شرکت های خارجی اولتیماتوم داد.

در این حال شاهد تداوم صعود قیمت طلا و سکه در بازار هستیم. سکه طرح جدید به ۲۸۶ هزار و پانصد تومان رسیده است.

هم زمان مجلس شورای اسلامی مشغول بررسی طرح افزایش سرمایه بانک هاست.

شاخص کل بورس تهران روز شنبه نخستین روز معاملاتی را با افت بهای سهام خاتمه داد.


آغاز هدفمند کردن یارانه ها و رونق بورس تهران

اعتبارات بودجه ۸۹ ابلاغ شد، و دفتر رئیس جمهوری از اجرای هدفمند کردن یارانه ها در ۶ ماهه پایانی سال خبر داد. هم زمان رئیس بانک مرکزی تغییر خود را شایعه خواند و گفت تورم ناشی از هدفمند کردن یارانه ها پس از یک سال کنترل می شود. به گفته مقام بانکی تهران بانک مرکزی در مقابل افزایش قیمت ارز ایستادگی نمی کند، با این وجود وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت به طور قطع بانک مرکزی از بازار ارز مراقبت می کند.

این مقام ایران را هجدهمین اقتصاد جهان دانست، و از بهبود شاخص کسب و کار کشور گفت. به گفته وزیر اقتصاد هدفمند کردن یارانه ها به نفع صادرات است. معاون وزیر بازرگانی نیز از ذخیره سازی ۷۰ درصد کالاهای اساسی توسط بخش خصوصی خبر داده قرار است. از روز دوشنبه مرحله جدید جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار آغاز شود.

هم زمان، معاون رئیس جمهوری از پیگیری ایجاد ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار شغل از سوی وزارت تعاون خبر داد. وزیر تعاون نیز از ایجاد سامانه ای برای ثبت نام تمامی کار جویان کشور و اشتغالزایی ۵۰ هزار نفر در قالب تعاونی های محیط زیست سخن گفت.

در همین حال کانون انجمن های صنفی کاریابیها خواستار واگذاری سازماندهی نیروی کار خارجی به کاریابیها است. گزارش ها از افزایش ۱۸ درصدی اشتغال کارجویان توسط کاریابی ها در سال گذشته حکایت دارد.

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا نیز اعلام کرد اشتغالزایی اولویت آن هاست نه ازدواج.

ریاست قوه مجریه، ضمن آن که خودوری ایرانی را پرچم فرهنگ و آرمان های ملت ایران دانست، از بهره برداری از ۵ کارخانه خودروسازی در ۵ استان در آینده نزدیک خبر داد.

وزیر کار و امور اجتماعی کارگران با قرار داد موقت را ۵ و نیم میلیون نفر اعلام کرد. در همین حال خبر آن لاین با اشاره به اختصاص تنها ۱ ماده از ۱۹۸ ماده در لایحه برنامه پنجم توسعه این مسئله را حاکی از نگاه خاص دولت به اشتغال کشور می داند. و برنامه پنجم توسعه را برنامه ای بی اشتغال می خواند.
این در حالی است که اقتصاد نفتی ایران برای حفط جایگاهش در اوپک باید سالانه ۶۰ میلیارد دلار دیگر سرمایه گذاری کند و گزارش های دولتی از بیش ترین تخلفات بودجه ای در حوزه نفت و بانک ها و عدم دستیابی به اصل ۴۴ در سال ۱۳۸۷ پرده بر می دارد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معاون ایران تاکید کرد که باید دلار آمریکا را کنار گذاشت. دلاردر بازار تهران روز یکشنبه به هزار و ۲۸ تومان افزایش یافت.

طلا و سکه به سیر صعودی خود ادامه می دهد. قیمت سکه بهار آزادی با رسیدن به مرز ۲۹۰ هزار تومان به بالاترین حد قیمتی در سال جاری رسید.

شاخص بورس تهران روز یکشنبه با رشد ۹۳ واحدی بار دیگر از مرز ۱۴ هزار واحد گذشت. 

XS
SM
MD
LG