لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

ابراهیم رئیسی هم‌زمان با صدور فرمان حل‌ موانع تجارت: مشکلات با دستور دادن حل نمی‌شود


ابراهیم رئیسی. آرشیو
ابراهیم رئیسی. آرشیو

ابراهیم رئیسی می‌گوید که دستورها باید به «اقدام و عمل جدی» منجر شوند و «مشکلات فقط با دستور دادن حل نمی‌شود.»

این اظهارات رئیس دولت سیزدهم در جلسه روز چهارشنبه ۳۱ فروردین هیئت دولت در حالی منتشر شده است که به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رئیسی در همان جلسه به معاون اول خود «دستور» داده بود که با تشکیل یک کمیته با حضور مسئولان مرتبط، «مشکلات و موانع حوزه تجارت را احصا و در کوتاه‌ترین زمان برای حل آنها تدبیر کنند.»

رئیسی همچنین بر ضرورت «پیگیری» به عنوان «رمز موفقیت دستگاه‌ها در انجام وظایف و ماموریت‌ها» تأکید کرد.

او در نیمه اسفند ۱۴۰۰ با بیان این که «دولت امکانات کافی برای ریشه‌کن کردن فقر مطلق را دارد و با یک کار جهادی و یک برنامه‌ریزی مناسب، می‌توانیم به نتیجه برسیم»، تأکید کرده بود: «فقر مطلق زیبنده نظام ارزشی ما نیست و قطعا به همت بخش‌های مختلف این مهم می‌شود در همین سال ۱۴۰۰ برطرف شود.»

اظهارات جدید رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران در حالی است که او پیش از این دستورهای متعددی برای رفع مشکلات در حوزه‌های مختلف، از جمله فقر، فساد، قاچاق، بحران بورس، و بی‌آبی صادر کرده و برخی منتقدان او و کابینه‌اش را به بی‌عملی و بسنده کردن به صدور دستورها متهم کرده‌اند.

«دنیای اقتصاد» روزنامه صبح ایران، در تاریخ ۱۶ آبان ۱۴۰۰ اظهارات علی صوفی، یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب را بازتاب داد که گفته بود: «آقای رییسی هم دستور می‌دهد، وزیر کشور و وزیر کشاورزی ایشان هم دستور می‌دهند؟ مثلا دستور می‌دهند ماست و تخم مرغ ارزان شود! این در حالی است که این ارزان شدن نیازمند مکانیزم و سازوکار مناسب است مگر با دستور دادن، این مشکلات، حل می‌شود؟ این‌ها نشان می‌دهد که اصلا حکمرانی را بلد نیستند، جایگاه واقعی‌شان این جایگاه نیست!»

سخنان رئیسی اما واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است و کاربران با انتقاد از شیوه دستوری، نتایج چنین رویه‌ای را گوشزد کرده‌اند.

حامد روشن، یکی از کاربران توییتر در تفسیر این اظهارات رئیسی نوشت: «دستور می‌دهم که دیگر کسی دستور ندهد.»

میثم بهرامی، روزنامه‌نگار نیز عنوان کرد: «خودش دستور می‌دهد، خودش هم می‌گوید مشکل با دستور دادن حل نمی‌شود.»

کاربری به نام هادی مومنی نیز با ذکر تاریخ، یکی از دستورهای همین امروز رئیسی را یادآوری کرده است.

واکنش به این رویه رئیسی در حالی رخ می‌دهد که اصناف مختلف طی روزهای گذشته از بی‌رونقی شدید و بی‌سابقه در بازار ماه رمضان انتقاد کرده‌اند. در سالیان اخیر، قیمت کالاها و اقلام خوراکی مورد نیاز مردم ایران به شدت افزایش یافته است و اقدامات دولت سیزدهم برای مهار و کنترل قیمت این اقلام تا کنون مثمر ثمر نبوده‌است.

XS
SM
MD
LG