لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

نمایشگاه کتاب فرانکفورت و نگرانی از پدیداری نسل تازه «ای کتاب»ها


نمایشگاه کتاب فرانکفورت و نگرانی از پدیداری نسل تازه «ای کتاب»ها
نمایشگاه کتاب فرانکفورت و نگرانی از پدیداری نسل تازه «ای کتاب»ها

شصت‌ و دومین نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت از روز سه شنبه سیزدهم مهرماه در آلمان گشایش یافت. پیشرفتهای شگرف در صنعت نشر و پدیداری «ای کتاب» یا «کتاب دیجیتالی» و توسعه روز افزون کتابهای گویا از یکسو و درهم آمیختگی صنعت کتاب، فیلم و بازیهای کامپیوتری از دیگرسو، باعث شده نمایشگاههای کتاب از جمله نمایشگاه فرانفکورت از حالت صرف نمایش کتاب فرارفته و به ویترینی برای عرضه فیلم، بازیها، و کتاب فرارویند که این خود می تواند تداوم و گسترش این رشته ها را در پی داشته باشد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت که امروزه به نمایشگاه صنایع فرهنگی تبدیل شده، یکی از ارزشهای پایدار و مفاخر جامعه آلمان بشمار می آید. درهای این نمایشگاه به هنگام گشایش تنها برروی میهمانان باز بود. سیاستمداران، نویسندگان، مدیران فرهنگی کشورها، ناشران، نویسندگان و رسانه ها از جمله میهمانان ویژه ای بودند که شاهد سخنان گیدو وستروله، وزیر امورخارجه آلمان و فرنادز دکیرشنر، رئیس جمهوری آرژانتین بودند. کشور آرژانتین میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه فرانکفورت است.

وزیرامورخارجه آلمان در این مراسم گفت: وقتی در اینجا به پیرامونم نگاه می‌کنم وضعیت کتاب اسفبار به نظر نمی‌‌رسد. در چشم من هنوز کتاب تنها درمان بیماریهای مهلک است.»

پیش بینی حذف کتابهای کاغذی یکی از نگرانی ها وموضوعات داغ این نمایشگاه یکی از محورهای وزیرامورخارجه آلمان بود که افزود: من به جرأت پیش‌بینی می‌کنم که «ای کتابها» جایگزین کتابهای چاپی نخواهند شد؛ اما می‌توانند مکمل آنها باشند. کتاب بیش از این ها دوام می آورد.»

اما گروهی دیگر از کارشناسان کتاب چشم انداز کتاب را به شیوه ای دیگر نگریسته و پیش بینی می کنند نسلی از کتاب متولد خواهد شد که همچون فیلم که از همه هنرها بهره مند شده، این نوزاد نیز از همه امکانات فرهنگی و فناوری برای تکمیل خود استفاده خواهد کرد. یولیانه شولتز یکی از ناشران شرکت کننده در این نمایشگاه در این باره گفت: طی پنج سال آینده کتابها صورت صرف حروف را از دست داده و به نمونه ای بی بدیل در تاریخ تبدیل خواهند شد که آمیخته ای از حروف، تصویر، طرحها، فیلم، موسیقی و کارتون و اینترنت خواهند بود.

کن فولت یکی از پویاترین ناشران کتاب خوشبینانه می گوید: هم اینک نسخه چندرسانه ای کتاب «ستونهای زمین» از پرفروشهای امسال بوده است.

کارشناسان می گویند «ای کتاب» هنوز دوران کودکی خود را در آمریکا می گذراند و آنگاه که به بلوغ رسد، از آنچنان جذابیتی برخوردار خواهد بود که همه پیشداوریها و مخالفتهای برآمده از عادت به کتاب کاغذی را کنار زده و به جریانی محبوب و مسلط تبدیل خواهد شد. زیرا «ای کتاب» همسو و هماهنگ با نگرش بهبود محیط زیست و حفظ جنگلها و منابع طبیعی ست.

XS
SM
MD
LG