لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

مقابله با بیماری ابولا با تشکیل تیم ویژه پزشکی


وزارت دفاع آمریکا تیمی را برای مقابله سریع با اپیدمی ابولا سازمان می دهد. این تیم سی نفره، در صورت مشاهده موارد دیگری از ابولا در خاک آمریکا، به خدمه بیمارستان های محلی سریعا کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، نیجریه، یعنی پر جمعیت ترین کشور آفریقائی را از فهرست کشورهائی که مواردی از بیماری در آن دیده شده حذف کرده است.

تیم نظامی واکنش سریع به ابولا، شامل بیست پرستار کارکشته و پنج پزشک متخصص امراض عفونی است.

پنج پزشک متخصص دیگر نیز عضو این تیم می باشند که نحوه استفاده صحیح از رهنمودهای بهداشتی را آموزش می دهند.

سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد، چون دوره کمون ویروس ابولا ،حداکثر سه هفته است و در یک ماه اخیر موارد غیر قابل کنترلی در سنگال و نیجریه مشاهده نشده، دیگر این دو کشور در معرض خطر اپیدمی ابولا نیستند.

مارگارت چان، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی می گوید: "در هفده اکتبر، سه روز پیش، سنگال از فهرست کشورهای ابولا زده حذف شد. از امروز، دوشنبه بیستم اکتبر هم، نیجریه دیگر در آن فهرست نخواهد بود زیرا هر دو کشور در کنترل موارد وارداتی ایبولا، موفق بوده اند."

توماس اریک دانکن اولین بیمار ابولائی بود که در خاک آمریکا درگذشت، و روز دوشنبه، پزشکان چهل و هشت نفری را که با او تماس داشتند، از جمله دوست دختر و مادر دو فرزندش را ، سالم تشخیص داده و از قرنطینه خارج کردند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز آمریکائیان را تشویق کرده تا تسلیم ترس و وحشت بی مورد نشوند، و پزشکان نیز می گویند، بیماری ابولا از انسان به انسان ، تنها از یک راه منتقل می شود.
دکتر آنتونی فاوچی، مدیر مرکز بیماری های ناشی از آلرژی و عفونت می گوید: "از طریق تماس مستقیم با مایعات خارج شده از بدن بیمار منتقل می شود. این تجربه ای است که در چهار دهه اخیر ثابت مانده است. با وجودی که وحشت مردم آمریکا را درک می کنیم و به احساسات شان احترام می گذاریم، باید تاکید کرد، که اگر مستقیما با ترشحات خارج شده از بدن بیمار ابولائی تماس نداشته اید، ابولا نخواهید گرفت."

اولین موارد ابتلا به ویروس کشنده ابولا، چهل سال پیش، در حاشیه رود ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو مشاهده شد.

XS
SM
MD
LG