لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

عبادی: توقف حکم سنگسار سکينه محمدی آشتيانی به معنی لغو آن نيست


شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل، از اتحاديه اروپا خواست ضمن توجه به تمامی موارد نقض حقوق بشر و برای آزادی همه زندانيان سياسی در ايران اين مسأله را در همه مذاکرات هسته ای با ايران مطرح کند. خانم عبادی می گويد توقف حکم سنگسار سکينه محمدی آشتيانی از سوی جمهوری اسلامی، به معنی لغو آن نيست.

خانم عبادی، روز پنجشنبه، در مقر پارلمان اروپا در بلژيک صحبت کرد. پيش از اين جلسه، خانم عبادی، با کاترين اشتون، مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا، گفتگو کرد. او از اتحاديه اروپا خواست که مسأله حقوق بشر را در تمام مذاکرات هسته ای با ايران، مطرح کند.

شيرين عبادی، در نشست خبری در بروکسل، گفت از کاترين اشتون خواسته است به افرادی که ناقض حقوق بشر در ايران هستند، ويزا داده نشود.

خانم عبادی در رابطه با سکينه محمدی آشتيانی، محکوم به اعدام، گفت که بايد همه را نجات داد، و نه فقط سکينه آشتيانی. وی تاکيد کرد که افراد ديگری هم به جز خانم آشتيانی، در معرض حکم سنگسار قرار دارند و همه آنها بايد نجات پيدا کنند.

اما رامين مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ايران، تلاش کشورهای غربی برای نجات خانم آشتيانی را هياهوخوانده و گفته است اين امر بهانه ای برای اعمال فشار به ايران، بر سر برنامه اتمی کشور است.

حکم سنگسار سکينه محمدی آشتيانی، مورد اعتراض تعدادی از کشورهای عضو اتحاديه اروپا، و جامعه جهانی قرار گرفت. ايران در پی اعتراضات گسترده بين المللی، اين حکم را متوقف کرده است. رامين مهمانپرست، روز چهارشنبه اعلام کرد محاکمه خانم آشتيانی به جرم زنا متوقف شده است اما پرونده وی برای اتهام قتل، همچنان در دست بررسی است.

شيرين عبادی می گويد توقف حکم لزوما لغو آن نيست؛ دولت ايران گفته است حکم سنگسار را متوقف می کند اما لغو نکرده است، در نتيجه اين حکم می تواند هر لحظه اجرا شود. به گفته خانم عبادی، در حال حاضر ۱۵ نفر ديگر هم در انتظار مجازات سنگسار هستند و بايد برای نجات آنها هم تاکيد شود. خانم عبادی می گويد تمرکز اصلی بايد بر روی خود مسأله سنگسار و حذف اين مجازات از قانون ايران باشد.

برنده جايزه صلح نوبل، در رابطه با تحريم ها عليه ايران، گفت که به طور کلی، با تحريم های اقتصادی مخالف است چرا که آسيب اصلی آنها به مردم وارد می شود. او در ادامه، از دولت ها خواست که به شرکت های بين المللی، مانند شرکت های نوکيا-زيمنس، و ماهواره يوتل-ست اجازه ندهند که با ايران، معاملات تجاری داشته باشند. معاملاتی که به گفته وی، به دولت ايران، برای سرکوب شهروندان ايرانی، کمک ميکنند.

XS
SM
MD
LG