لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

عبادی و مگواير در نيويورک کارنامه حقوق بشری ايران را مطرح می کنند


چند روز پيش از سفر محمود احمدی نژاد به نيويورک، شيرين عبادی همراه با مريد مگواير، از برندگان ديگر جايزه صلح نوبل، و فراز صانعی، از سازمان ديده بان حقوق بشر، تلاش کردند توجه جهانيان را به کارنامه حقوق بشری ايران جلب کنند. مسأله ای که در حال حاضر در مقايسه با برنامه هسته ای ايران توجه کمتری را به خود جلب می کند.

خانم ماريد مگواير نيز در جلسه روز جمعه مرکز رسانه ای پارلی در شهر نيويورک گفت به اعتقاد او جهان امروز بر اساس ترس و اهريمن جلوه دادن ديگران است. اين برنده جايزه نوبل گفت به اعتقاد وی ايرانی ها نيز قربانی اين روند بوده اند. به گفته وی درک و ارتباطات اولين گام به سوی از بين بردن اين ترس است. و با توجه به دسترسی محدود سازمانهای غيرانتفاعی به آمار و موارد نقض حقوق بشر در ايران، فعالين حقوق بشر ايران به حمايت بيشتری احتياج دارند.

فراز صانعی، از ديده بان حقوق بشر، جامعه مدنی ايران را تحت فشار، توصيف کرد. وی گفت برخلاف جوامع بسيار بسته جامعه مدنی بسيار فعالی در ايران، وجود دارد. آقای صانعی گفت جامعه مدنی ايران در چهار-پنج سال گذشته تحت فشار بسياری بوده و مسأله مهم اين است که فعالان حقوق بشر و افراد ديگر حاضر در جلسه از کسانی که در ايران فعال هستند، يعنی فعالين حقوق بشر، وکلا، و دانشجويان بی شماری که اکنون در ايران زندانی اند، حمايت به عمل آورند.

در بخش پرسش و پاسخ جلسه روز چهارشنبه، مسأله سياست های آمريکا در قبال ايران، مطرح شد.

خانم مگواير نيز تاکيد کرد سلاح هسته ای در جهان بسيار وابسته امروز، هيچ کاربردی ندارد. اين برنده جايزه نوبل گفت زمان آن رسيده است که از بحث در مورد برنامه هسته ای به بحث در مورد صلح پيش رويم. وی تاکيد کرد با وجود مسير دشوار پيش رو خلع سلاح هسته ای کامل حتمی است. ماريد مگواير، مقام های اسراييلی، فلسطينی و ايرانی را ترغيب به گفتگو کرد. خانم مگواير گفت دشمن واقعی فقر و بيماری است. اين مشکلاتی است که برای حل آن به تمام نيروی خود احتياج داريم.

در همين حال در تلاش برای گسترش اطلاعات در مورد کارنامه حقوق بشری ايران، کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران گزارشی را منتشر کرده است که در آن بخش های عمده موارد نقض حقوق بشر ايران ذکر شده است.

XS
SM
MD
LG