لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

شیرین عبادی: تمرکز برمسئله هسته ای موجب نادیده گرفته شدن حقوق بشر شده است


شیرین عبادی: تمرکز برمسئله هسته ای موجب نادیده گرفته شدن حقوق بشر شده است
شیرین عبادی: تمرکز برمسئله هسته ای موجب نادیده گرفته شدن حقوق بشر شده است

شیرین عبادی، وکیل دادگستری برنده ایرانی جایزه صلح نوبل که به دعوت رسمی نماینده پارلمان دولت فدرال کانادا به این کشور سفر کرده است، درمصاحبه ای با یک نشریه کانادایی از وضعیت حقوق بشر درایران ابراز نگرانی کرد.

خانم عبادی در مصاحبه ای با روزنامه نشنال پست که در شماره روز ٢٤ آوریل این نشریه منتشرشده است می گوید حاکمیت جمهوری اسلامی ایران تصور می کند می تواند با اعمال فشار بر من و خانواده ام، مرا به سکوت وادار کند.

خانم عبادی که به تازگی برای ایراد رشته سخنرانی هایی در شهرهای مختلف و دیدار با مقامات دولت فدرال به کانادا سفر کرده است، درگفتگو با روزنامه نشنال پست گفت: «هدف وی از این رشته سخنرانی ها، جلب توجه جامعه بین الملل به وضعیت حقوق بشر در ایران است. تمرکز جامعه بین الملل برمسئله هسته ای سبب شده که موضوع حقوق بشرنادیده گرفته شود. جهان فراموش کرده است که حکومت ایران با مردم خود چگونه برخورد می کند. وضعیت حقوق بشر در ایران رو به وخامت است و شرایط روز به روز بدتر و بدتر می شود.»

خانم عبادی درمصاحبه با این روزنامه کانادایی تأکید کرده است جنبش سبزهمچون شبکه ای ست که هر روز گسترده تر می شود و گرچه دولت با خشونت و اعمال زور با آن مقابله می کند اما این جنبش هر روز رشد می کند.

شیرین عبادی دربخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرده است: «جنبش سبز، راهبرد دوری از خشونت را اتخاذ کرده است. دولت برای توجیه اعمال زور و خشونت خود تمایل دارد تا مردم هم به خشونت متوسل شوند و مردم ایران خوشبختانه از این راهبرد اجتناب کرده اند و خشونت به کار نمی برند.»

شیرین عبادی به خبرنگارنشنال پست گفت روحانیون حاکم بر ایران با دیدگاه های من مخالفند و افرادی که از من هراس دارند، رابطه خوبی با حقوق بشر ندارند.

نشنال پست گزارش داده است دعوت رسمی از خانم عبادی به کانادا و پارلمان کشور و نیز استقبال بسیار گرم از سخنرانی های وی خشم دولتمردان تهران را برخواهد انگیخت.

از سال ٢٠٠٣ که زهرا کاظمی، عکاس خبری کانادایی ایرانی بر اثر ضرب و شتم و شکنجه شدید مقامات ایران در زندان اوین در تهران به قتل رسید، روابط دو کشور به تیرگی گرایید و مناسبات اقتصادی و سیاسی تهران و اتاوا به محدودترین سطوح ممکن تنزل کرد.

خانم عبادی که به دعوت جان وستون، نماینده محافظه کار پارلمان به کانادا سفر کرده است هفته گذشته دردادگاه بدوی بریتیتش کلمبیا و نیز در جمع گروهی درغرب ونکوور سخنرانی کرد. او قراراست روز دوشنبه 26 آوریل در مراسم شام «پروژه صلح بین المللی کانادا» در تورنتو سخنرانی کند.

شیرین عبادی روز سه شنبه ( ٢٧ آوریل ) در برابر کمیته فرعی حقوق بشر بین الملل شهادت خواهد داد و پیتر میلیکن، سخنگوی پارلمان کانادا برنده ایرانی جایره صلح نوبل را به طور رسمی به مجلس عوام معرفی خواهد کرد.

خانم عبادی درحالی تور دیدارها و رشته سخنرانی های خود درکانادا را آغاز کرده است که رایزنی ها و تلاش های دیپلماتیک بین المللی برای توقف برنامه هسته ای ایران تشدید شده اند.

XS
SM
MD
LG