لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

انتقاد شیرین عبادی از وضعیت حقوق بشر در ایران


شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل از پرونده حقوق بشری حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، عبادی روزسه شنبه درمصاحبه ای با این خبرگزاری به افزایش شماراعدام ها از زمان روی کارآمدن روحانی اشاره کرد، دولت را به درغگویی در مورد آزادی زندانیان سیاسی متهم ساخت و گفت روحانی ممکن است شهرت یک اصلاح طلب میانه رو را کسب کرده باشد، اما درمقوله حقوق بشر، «ما تاکنون فقط علائم بد می بینیم.»

عبادی همچنین به افزایش حمایت از اعتصاب غذای عبدالفتاح سلطانی، وکیل حقوق بشر، و سه نفر دیگر در زندانی درتهران در اعتراض به نبود دارو و درمان کافی اشاره کرد. روز دوشنبه حدود ۸۰ زندانی دربازداشتگاه دیگری درپایتخت به آنها پیوستند.

به گفته آسوشتید پرس سخنان عبادی بیشتر متوجه روحانی بود. وی همچنین برتنش های داخلی بین دولت روحانی و تند روهای مخالف با اقدامات دیپلماتیک، ازجمله نزدیک شدن به واشنگتن، تاکید گذاشت.

انتقاد خانم عبادی بيشتر متوجه محدودیت های ریاست جمهوری در ایران است که چندان کنترلی برامور امنیتی و قضایی و نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ندارد.

درمورد تظاهرات عظیم ضد آمریکایی درسالگرد اشغال سفارت آمریکا درتهران، عبادی پرسید «وقتی آنها چنین می کنند ما چگونه می خواهیم به آمریکا نزدیک شویم؟ بنابراین قضاوت در اين مورد که آیا مناسبات بهبود خواهد یافت یانه هنوز زود است.»

عبادی همچنین خشم خود را نسبت به اعدام ۱۶ شهروند بلوچ درزندان زاهدان به تلافی مرگ ۱۴ مرزبان در زدوخورد با شورشیان مخالف دولت، درنزدیکی شهرسراوان، ابراز داشت وگفت آنها هیچ ارتباطی به زدوخورد نداشتند.

خانم عبادی گفت دولت به دلیل ترسی که دارد دست به نقض حقوق بشر می زند، اما ازمذهب یا سوء استفاده ازآن برای توجیه عملش استفاده می کند.

برنده جایزه صلح نوبل همچنین ادعاهای دولت درمورد آزدای ده ها زندانی سیاسی را یک «دروغ بزرگ» نامید و گفت «۱۲ یا ۱۳ نفرآزاد شدند، اما آنها کسانی بودند که دوره محکومیتشان تمام شده بود.» میر حسین موسوی و مهدی کروبی رهبران اپوزیسیون همچنان دربازداشت خانگی بسرمی برند.

عبادی گفت تنها زندانی سیاسی که زودتر آزاد شد نسرین ستوده بود، اما هنوزاجازه ندارد ازایران خارج شود.

شیرین عبادی که ۶۶ سال دارد و پیش ازانتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران را ترک کرد، درمصاحبه با آسوشیتد پرس گفت هنگامی به کشور باز خواهد گشت که بتواند فعالیت های حقوق بشری اش را در داخل از سر گيرد وهمکارانش از زندان آزاد شوند.

عبادی همچنین ابرازامیدواری کرد مذاکرات اتمی درژنو به پایان تحریم ها و حل بن بست با غرب منجر شود، اما بسرعت افزود تردید دارد و خوشبينی در اين مورد هنوز بسیار زود است.
XS
SM
MD
LG