لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۳۳

شیرین عبادی شرایط حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد


شیرین عبادی شرایط حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد

خانم عبادی از جامعه جهانی خواست از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن از شرایط حقوق بشر ایران انتقاد شده، حمایت کنند.

شيرين عبادی در سخنان روز چهارشنبه خود به موارد متعددی از نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد از جمله اعدام متخلفان زیر ۱۸ سال، تبعیض علیه زنان و اقلیت های قومی و مذهبی و نبود آزادی بیان. خانم عبادی افزود شرایط حقوق بشر در ایران از پس انتخابات ریاست جمهوری جنجالی اخیر رو به وخامت گذاشته است. وی تاکید کرد، کسانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند، از حقوق قضائی محروم بوده اند.

برنده جایزه نوبل افزود برخی از بازداشتی ها به دنبال شکنجه در زندان، جان خود را از دست دادند. خانم عبادی به مرگ محسن روح الامینی فرزند دبیرکل حزب عدالت و توسعه اشاره کرد. وی همچنین افزود برخی زنان ومردان بازداشتی زندانبانان خود را به تجاوز متهم کرده اند.

شرینی عبادی خطاب به حاضران گفت از پس از انتخابات ریاست جمهوری، به نوعی در تبعید بوده است او از بسته شدن دفتر کارش، حساب های بانکی، و آزار و اذیت اعضاء خانوده اش سخن گفت.

خانم عبادی همچنین تاکید کرد از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته است برای بررسی شرایط حقوق بشر ایران به ایران سفر کرده و شرایط را از نزدیک بررسی کند.

دفتر بان کی مون اعلام کرده که دبیرکل سازمان ملل متحد علاقه مند به سفر به ایران است، اما در حال حاضر برنامه ای در این راستا ندارد.

هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه غیر اجرایی که در آن شرایط حقوق بشر ایران مورد انتقاد قرار گرفته، رای خواهد داد. این قطعنامه از جمهوری اسلامی می خواهد برای بهبود کارنامه حقوق بشر خود تلاش کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از سال ۱۹۸۵ هر سال قطعنامه های مشابه ای را تصویب کرده است و باوجودیکه به نظر می رسد این قطعنامه ها در نهایت تاثیری نمی گذارد، اما گروه های مدافع حقوق بشر و فعالانی همچون خانم عبادی تاکید دارند مهم است که جامعه جهانی برای ایران روشن سازد که اقدام هایش غیر قابل قبول محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG