لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

بازتاب ترانه جدید ابی به نام «کوچه نسترن» درباره قربانیان جنگ ایران و عراق و آرمان‌های‌شان


انتشار موزیک ویدئویی از «ابی» خواننده ایرانی به نام «کوچه نسترن» که به یاد کشته شدگان و قربانیان جنگ ایران و عراق خوانده شده است، با واکنش های متفاوتی در شبکه های اجتماعی همراه بود.

این قطعه، یکی از آهنگ های آلبوم جدید ابی به نام «لاله زار» است که ۱۷ مرداد روانه بازار می شود؛ مجموعه ای که با استفاده از اشعار «یغما گلرویی» و آهنگسازی «اشکان دباغ» تولید شده است.

کوچه نسترن نخستین موزیک ویدئو این آلبوم است که در فضای مجازی منتشر می شود، اثری داستانی که در لس آنجلس فیلمبرداری شده است و در آن ابی، شیلا اُمی، راد فرهادی، ناز زرکوب و دانیل زادوریان بازی می کنند.

این نماهنگ ماجرای سرباز جوانی است که در جریان جنگ با عراق کشته شده است و در نامه ای که پیش از اعزام به عملیات برای پدر و مادرش نوشته، از آنها می خواهد مانع سواستفاده از نام و خاطره او پس از شهادتش شوند.

این سرباز جوان از والدین خود می خواهد وقتی شهید شد، به جای اینکه کوچه را به نامش کنند، عنوان نسترن، یعنی دختری که او را دوست داشت برای کوچه انتخاب کنند.

با توجه به مضمون احساسی شعر، گزینش مقوله حساسیت برانگیزی چون جنگ و پردازش دراماتیک موزیک ویدئو، کوچه نسترن با نظرات مثبت زیادی در فضای مجازی همراه شده است.

اما علاوه بر نظرات منفی گروهی از کاربران درباره جنبه های مختلف این اثر، برخی از سایت ها و نشریات محافظه کار حکومتی نیز از کوچه نسترن انتقاد کردند.

روزنامه کیهان در مطلب مفصلی این نماهنگ را نمونه ای از جریان فرهنگی-رسانه ای غرب علیه ارزش های دفاع مقدس توصیف کرد که برای تحقیر روحیه ملی و حماسی دفاع از وطن ساخته شده است.

کیهان در بخش های دیگری از این مقاله، به شدت از یغما گلرویی نیز انتقاد کرد، شاعری که به نوشته این نشریه تابع حزب باد و جنگ طلب است و برای امرار معاش ترانه سرایی می کند.

یغما گلرویی در شبکه های اجتماعی خود ضمن پاسخگویی به اتهامات کیهان نوشت، کوچه نسترن در سال ۹۲ همراه با سایر اشعارش در ایران چاپ شده است و رویکردی انسانی به مقوله جنگ دارد.

او در ادامه یادآور شد در این ترانه تلاش کرده به سوءاستفاده هایی که از نام شهیدان جنگ می شود اشاره کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG