لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

در واشنگتن چه می گذرد؟ (بیست و چهارم آوریل)


جشن شکوفه های بهاری در واشنگتن
جشن شکوفه های بهاری در واشنگتن

کاخ سفید در ساعات آخر روز شنبه ۳ اردیبهشت با صدور بیانیه ای در مورد تحولات مربوط به یمن می گوید ایالات متحده آمریکا از انتقال صلح آمیز قدرت در یمن که در پاسخ به آرمان های مردم آن کشور است؛ حمایت می کند.

جی کارنی سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه می گوید ما به اطلاعیه دولت یمن و اپوزیسیون در این که آنان با توافق شکل گرفته توسط شورای کشورهای خلیج فارس برای حل صلح آمیز بحران سیاسی یمن موافقت کرده اند؛ خوشامد می گوئیم.

کاخ سفید آنگاه تمام طرفین درگیر را تشویق می کند که هر چه سریع تر برای اعمال شرائط مورد توافق اقدام کنند تا در نتیجه شهروندان یمن بتوانند امنیت، یکپارچگی،و موفقیتی را که با آن همه شهامت به دنبالش بوده اند و تا به این اندازه مستحق آن هستند؛ تحقق بخشند.

در همین حال پرزیدنت اوباما در اعلامیه ای از روز ویژه یادآوری ارمنی ها سخن می گوید. پرزیدنت اوباما در یک اطلاعیه ویژه با اشاره به این روز می گوید ما با نهایت تاًسف به خاطر می آوریم که آن چه در ۹۶ سال پیش در چنین روزی اتفاق افتاد، نتیجه یکی از بدترین قساوت های قرن بیستم بود.

پرزیدنت اوباما می گوید من مرتباً دیدگاه شخصی خودم را درباره مسئله ای که در سال ۱۹۱۵ میلادی اتفاق افتاد، بیان کرده ام و این دیدگاه تغییری نکرده است. رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که در واقع، پذیرش کامل و صحیح این واقعیت ها در جهت منافع آمریکاست.

در آن سال و در روزهای آخر امپراطوری عثمانی، ۱/۵ میلیون ارمنی در یک کشتار جمعی به سوی مرگ گام برداشتند.

پرزیدنت اوباما می گوید مخالفت با تاریخ، زمان حاضر را بی ثبات می کند و خاطره آنانی را که جانشان گرفته شده است؛ خدشه دار می کند.

تاریخ به ما نشان داده است که وقتی ملت ها قوی ترند و آرمان ها صحیح تر، زمانی است که ما گذشته های دردآور را شناخته ایم و در تلاش برای ساختن پل های تفاهم برای آینده ای بهتر هستیم.

پرزیدنت اوباما سپس از گام هائی که مردم، خود در ارمنستان و ترکیه برای گفت و گو با یکدیگر برداشته اند حمایت کرده و می گوید آمریکا این درس را از فصل های تاریک گذشته اش آموخته است. رئیس جمهوری آمریکا آنگاه می گوید قلب ما و نیایش ما به همراه ارمنی هاست، به همراه آنان در هر کجا که هستند.

... و در بامداد این روز زیبا، آفتابی و روشن شهر واشنگتن، در روز عید پاک، پرزیدنت اوباما به همراه خانواده خود به کلیسا رفته است.

امروز – یکشنبه ۴ اردیبهشت – واشنگتن عید پاک را جشن می گیرد و به همین مناسبت مراسم و برنامه های گوناگونی در گوشه و کنار شهر، در موزه ها و در نمایشگاه ها بر قرار است. برنامه هائی از جمله نهار عید پاک، بازی مخصوص بچه ها با تخم مرغ های ویژه عید پاک و برگزاری مراسم مذهبی در کلیسا.

XS
SM
MD
LG