لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

زمین لرزه های ناشی از دخالت بشر


شمار زمین لرزه هایی که در شرق و مرکز ایالات متحده روی می دهند طی چند سال اخیر به شکل چشمگیری افزایش یافته و دانشمندان معتقدند که سبب آن ممکن است فاضلابی باشد که بازمانده فرایند تولید فراورده های نفت و گاز است.

برمبنای آماری که اداره زمین شناسی آمریکا منتشر کرده، بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ بیش از ۳۰۰ زمین لرزه با شدت بیش از ۳ درجه در مقیاس ریشتر خاک آمریکا را لرزانده اند که اختلاف قابل توجهی با تعداد این دست زمین لرزه ها در گذشته دارد.

ویلیام الزورت، دانشمند ژئوفیزیک، که در اداره زمین شناسی آمریکا کار می کند، می گوید پژوهش بسیاری در این خصوص لازم است و وقوع این دست زمین لرزه ها خطرآفرین است.

مشکلی که چنین زمین لرزه هایی را باعث می شود آن است که دفع فاضلاب به جای عمق زمین، نزدیک به سطح، یا نزدیک به گسل ها انجام می شود. این فرایند همراه با فشارلایه های درونی زمین، احتمال وقوع زمین لرزه را بیشتر می کند. حتی گسل هایی که میلیون ها سال است که حرکت نکرده اند، در پی انجام فرایند تولید از این دست، می توانند سبب روی دادن زمین لرزه شوند.

تزریق آب به ساختارهای سنگی و صخره ای برای استخراج نفت و گاز نیز از موارد دیگری است که به تولید فاضلاب منتج می شود و این فاضلاب نهایتا می تواند به زمین لرزه منجر شود. این در حالی است که مرکز زمین شناسی و لرزه نگاری آمریکا می گوید تاکنون هیچ زمین لرزه ای را در این کشور مرتبط با این فرایند تشخیص نداده است.

با این وصف، آقای الزورت می گوید این اتفاق ممکن است در آینده نزدیک یا دور بیافتد. وی می گوید این رویداد به شرایط زیر زمین بستگی دارد و بسیار پیچیده است.

مشکل عمده ای که زمین شناسان‌ آمریکایی طرح کرده اند آن است که در مقررات و قوانین ایمنی این کشور به زمین لرزه های «دست ساز بشر» اشاره ای نشده و این مایه نگرانی است.
XS
SM
MD
LG