لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۴

زلزله شدید شرق آمریکا موجب تخلیه اماکن و ادارات دولتی شد


ساکنان شهر واشنگتن پس از زمین لرزه روز سه شنبه ساختمان ها را تخلیه کردند
ساکنان شهر واشنگتن پس از زمین لرزه روز سه شنبه ساختمان ها را تخلیه کردند

زمین لرزه ای به شدت پنج و ٩ دهم ریشتر که مرکز وقوع آن در ایالت ویرجینیا و در ٩٠ مایلی پایتخت آمریکا بوده است، این منطقه، ایالت مریلند و شهر واشنگتن پایتخت آمریکا را به لرزه درآورد.

این زمین لرزه روز سه شنبه درعمق شش دهم مایلی زمین به وقوع پیوست و هزاران تن از کارکنان دولتی و شرکت های خصوصی را در شهرهای واشنگتن، نیویورک و حومه به خیابان ها کشاند و اثرات آن تا شهر تورنتو در کانادا نیز احساس شده و بخش عظیمی از کرانه های شرقی ایالات متحده آمریکا را به لرزه درآورد.

در واشنگتن وقوع زلزله باعث تخلیه ادارات دولتی از جمله ساختمان صدای آمریکا و قطع برنامه های بخش های مختلف این رسانه جهانی شد.

هرچند این زلزله هشدارهایی در رابطه با «سونامی» به همراه نداشت اما برای مدتی در ترافیک خیابان ها، قطارهای زیرزمینی و حرکت وسایل حمل و نقل زمینی و هوایی در کل شهرها و سواحل شرق و شمال شرقی این کشور وقفه انداخت.

در منطقه واشنگتن، بخش هایی از ساختمان «پنتاگون»، کاخ سفید و ساختمان کنگره آمریکا و کلیه ساختمان های تاریخی از جمله «نشنال مال» تخلیه و تعطیل شدند.

در«پنتاگون» - مرکز فرماندهی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا- تکان های اولیه به تدریج شدت بیشتری گرفت تا جایی که کارکنان این مرکز به خارج از دفاتر و به داخل راهروهای بزرگ تر هجوم آوردند درحالی که از اطراف صدای «تخلیه کنید!تخلیه کنید!» به گوش می رسید.

جیم میکلازوسکی، خبرنگار شبکه تلویزیونی «ان بی سی» که در این لحظات در «پنتاگون» حضور داشت، اثرات و شدت این زلزله را به لحظه های پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر٢٠٠١ به این ساختمان تشبیه کرد: «من هم مثل بسیاری دیگر از کسانی که امروز در ساختمان پنتاگون حضور داشتند فکر کردم ما یک بار دیگر مورد حملات تروریستی قرار گرفته ایم.»

زمین لرزه سه شنبه موجب قطع چند لوله آب در داخل ساختمان پنتاگون شده و درنتیجه آب به بخش هایی از این ساختمان نفوذ کرده است.

تا کنون زیان های جانی در رابطه با زمین لرزه روز سه شنبه در شرق آمریکا مخابره نشده است اما در آخرین خبرها گزارش شده که قسمت هایی از سقف ساختمان کنگره فرو ریخته و سه برج کوچک بالای کلیسای ملی نیز خراب شده است.

زمین لرزه امروز سومین زلزله عظیم ثبت شده در تاریخ شرق آمریکا به شمار می رود. طبق مدارک ثبت شده، بزرگ ترین زمین لرزه در تاریخ منطقه، زلزله هفت و سه دهم ریشتری بوده است که در شهر «چارلستون» در ایالت کارولینای جنوبی در سال ١٨٨۶ اتفاق افتاده است.

دو راکتور اتمی در نزدیکی مرکز وقوع زلزله در ویرجینا بنا برگفته مقام های مسئول دچارهیچگونه خرابی نشده اند.

XS
SM
MD
LG