لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

شمار تلفات زلزله چين به رقم ۱۱۴۴ نفر رسيد


مقامات چین سیل کمک را به سوی غرب کشور در پی زلزله نیرومند بامداد چهارشنبه سرازیر کرده اند. در زمین لرزه ای که در فلات کوهستانی تبت روی داد، دست کم ۱۱۴۴ تن جان سپردند و بیش از ۱۰ هزار نفر زخمی شده اند.

زلزله، که ۶ و ۹ دهم ریشتر شدت داشت، ساختمان ها را واژگون کرد، جاده ها را درهم کوبید، و خطوط برق و تلفن را در استان «کینگای» در مرز تبت قطع کرد. زمین لرزه با چند پس لرزه دنبال شد که شدیدترین آنها ۶/۳ درجه ریشتر بود.

امدادگران در تلاش هستند کسانی را که در زیر آوار به دام افتاده اند بیرون بکشند. صدها سرباز برای کمک به آنها به منطقه اعزام شده اند.

خبرگزاری شین هوا می گوید رییس جمهوری و نخست وزیر به مقامات محلی دستور داده اند برای نجات زلزله زدگان از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

با شمار فراوان مردمی که ناچار شده اند در هوای سرد باقی بمانند، دولت محلی گفت ۵ هزار چادر و ۱۰ هزار پالتو و پتو به منطقه حمل می کند. اما یک مقام پلیس محلی به تلویزیون مرکزی چین گفت امدادگران فاقد تجهیرات مناسب برای پاسخگویی به فاجعه هستند.

دالای لاما، رهبر روحانی تبت در بیانیه ای تاسف عمیق خود را از تلفات زلزله ابراز داشت و گفت چگونگی کمک به کوشش های امدادی را بررسی می کند.

خبرگزاری شین هوا به نقل از یک مقام محلی در کینگای می گوید بیش از ۸۵ درصد خانه ها در «در جیگو»، شهر اصلی ناحیه «یوشو» منهدم شده اند. او گفت در ساختمان هایی که هنوز برپا هستند، ترک های بزرگی نمودار شده است.

زلزله همچینن موجب فرو ریختن ساختمان ها و مدارس شد و تعدادی از دانش آموزان در زیر آوار ماندند. شین هوا گزارش داد دست کم ۵ دانش آموز در یک مدرسه ابتدایی کشته شدند.

به گفته موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا، مرکز زمین لزره نیرومند در ۲۴۰ کیلومتری شمال ناحیه «کامدو» در مرز استان «سی چوان» قرار داشت. در سال ۲۰۰۸، زمین لرزه ای به قدرت ۷ و ۹ دهم درجه ریشتر، سی چوان را تکان داد و نزدیک به ۹۰ هزار تن را کشت.

XS
SM
MD
LG