لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

زلزله ای قوی در مرکز تایوان برج های مسکونی را واژگون کرد


زلزله‌ای به شدت ۶ و چهار دهم ریشتر در جنوب تایوان منجر به واژگونی چندین برج مسکونی، کشته شدن دست‌کم ۱۱ نفر و زخمی شدن صدها نفر شد.

این زلزله که شهر تاینان با دو میلیون نفر جمعیت را لرزاند حوالی ساعت چهار بامداد شنبه ششم فوریه به وقت محلی رخ داد.

این زلزله که دو دقیقه ادامه داشت موجب واژگون شدن چند برج مسکونی از جمله یک ساختمان ۱۷ طبقه شد که بیش از ۲۵۰ نفر در آن ساکن و احتمالا اکثرا در خواب بودند. برخی دیگر از ساختمان‌های بلند شهر تاینان نیز کج شده‌اند و احتمال فروریختنشان وجود دارد.

گروه‌های امداد با استفاده از سگ‌های نجات و دستگاه‌های ردیاب تلاش می‌کنند کسانی را که بویژه در زیر آوار ساختمان ۱۷ طبقه محبوس شده‌اند نجات دهند. این گروه ها تاکنون ۳۴۰ نفر را از زیر آوار نجات داده اند اما همچنان صدها نفر مفقود الاثر هستند.

دولت تایوان نیز ۸۰۰ سرباز را برای نجات ساکنان شهر اعزام کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که ما ینگ جئو رئیس جمهوری تایوان به تاینان رفته است تا اوضاع را بررسی کند.

او درباره اقدامات در حال انجام برای کمک به زلزله زدگان گفت: "در حال حاضر ما مشغول نجات و جابه جائی زلزله زدگان هستیم. به اندازه کافی نیروی انسانی برای نجات در محل وجود دارد، قرار است در آکادمی نظامی شهر نیز ۱۲۰۰ تخت را برای نجات یافتگان قرار دهیم."

مقام‌های تایوان می‌گویند هنوز برای تشخیص آن که آیا واژگون شدن این برج‌های مسکونی ناشی از کوتاهی در ساخت بنای آنها بوده یا نه بسیار زود است.

به گزارش مرکز زمین شناسی ایالات متحده، مرکز زلزله در ۴۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر تاینان و در عمق ۲۳ کیلومتری قرار داشت.

تایوان در در یک منطقه فعال زمین لرزه به نام "حلقه آتش پاسیفیک" قرار دارد و زلزله خیز محسوب می‌شود. در سال ۱۹۹۹ زلزله‌ای به شدت ۷ و شش دهم در مقیاس ریشتر در مناطق مرکزی تایوان حدود دو هزار و ۴۰۰ کشته برجای گذاشت .

XS
SM
MD
LG