لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

کشف سیاره ای شبیه به زمین در نزدیکی منظومه شمسی


رئیس رصدخانه جنوبی اروپا روز چهارشنبه از کشف سیاره ای شبیه به زمین، که در مدار یکی از نزدیک ترین و عمده ترین همسایه های خورشید می چرخد، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سیاره تقریباً حجمی برابر با زمین دارد و در مدار ستاره ای در صورت فلکی آلفا قنطورس حرکت می کند، که نزدیک ترین سامانه ستاره ای به منظومه شمسی است؛ یعنی تنها با ۴ تا ۳ سال نوری فاصله.

این سیاره با استفاده از دستگاه هارپس HARPS (دستگاه سنجش سرعت شعاعی با دقت بالا) در تلسکوپ عظیم رصدخانه لاسیا در شیلی، که ایستگاه اصلی دیدبانی رصدخانه جنوبی اروپا در آن واقع است، کشف شد.

به گفته تیم د زو (Tim De Zeeuw) مدیرکل رصد خانه جنوبی اروپا به خبرنگاران در شهر مونیخ آلمان، این یافته می تواند منجر به کشف سیاره های بیشتری در جهان شود؛ سیاره هایی که حتی ممکن است در آنها حیات وجود داشته باشد که به گفته او "می تواند کشف زمان باشد."

گیلم آنگلادا- اسکوده (Guillem Anglada-Escude) سرپرست تیم ستاره شناسی گفت امیدوار است که عموم نیز به این کشف علاقه نشان دهند. چرا که "چیزی نیست که راه بروید و پیدا کنید. چیزی است بسیار خاص. شرایط نقش مهمی بازی می کند."

XS
SM
MD
LG