لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

برگزاری آیین های روز زمین


برگزاری آیین های روز زمین
برگزاری آیین های روز زمین

گروه های طرفدار حفظ محیط زیست با برپا کردن مراسمی در روز زمین در ۲۲ آوریل بر لزوم کوشش برای از بین بردن آلاینده ها و بوجود آوردن فضای بهتری برای زندگی و کار تاکید می گذارند، صدای خود را در ستایش زمین بلند می کنند و می خواهند گام های بلندتری برای حفظ آن برداشته شود.

در شهرهای گوناگون آمریکا آیین هایی برپا شده است. یک گردهمایی انبوه با شرکت رهبران جامعه مدنی، گروه های موسیقی و شخصیت های مشهور، سازمان های غیر انتفاعی، و دانشجویان در چمنزار گسترده معروف به «مال» در واشنگتن دی سی، و نیز آیینی در محل باغ وحش از آن جمله هستند.
روز زمین را، که اینک به یک پدیده جهانی تبدل شده و بیش از یک میلیارد نفر در ۱۷۵ کشور آنرا گرامی می دارند، گیلورد نلسون سناتور آمریکایی در ۲۲ آوریل ۱۹۷۰ بنیان گذاشت با این هدف که مردم را از مسائل مربوط به محیط زیست آگاه سازد. او یک فعال زیست محیطی بود که از نبود پاسخ سیاسی به فرسایش گسترده محیط زیست در سراسر کشور خشمگین بود.

نلسون بر این باور بود که آنچه لازم است برای جلوگیری از فاجعه زیست محیطی انجام گیرد این است که با ارائه واقعیت ها بروشنی و آگاهانه مردم، بویژه نسل جدید را با عواملی که چنین فاجعه ای را موجب می شوند، آگاه کرد.

برنامه او موثر واقع شد و بیش از ۲۰ میلیون نفر در نخستین نشست آموزشی سناتور نلسون در ۲۲ آوریل ۱۹۷۰ حضور یافتند. از آن زمان، جنبش بگونه ای خودجوش رشد کرده و به یک حرکتی جهانی و پویا تبدیل شده است.

ایده آل های نلسون برای مسئولیت پذیری در مسایل مربوط به محیط زیست همانند ۴۲ سال پیش استوار است.

امروز، مردم در سراسر جهان در فعالیت های گوناگون برای بهبود شرایط محیط زیست شرکت می کنند. درخت می کارند، محله های عمومی و خیابان ها را پاک می کنند، و می آموزند چگونه شیوه زندگی خود را با مسئولیت های مربوط به حفظ محیط زیست هماهنگ سازند.

در همین حال، آن گونه که سناتور نلسون برآن تاکید داشت، بسیاری با امضای طومارهایی نگرانی های خود را با نمایندگانشان در کنگره و دیگر مراجع قانون گذاری در میان می گذارند و از آنها می خواهند در برخورد با مسائل محیط زیست قاطعانه تر عمل کنند.
بسیاری روز زمین را تولد جنبش مدرن زیست محیطی تلقی می کنند. در آن سال، ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت آمریکا سازمان حفظ محیط زیست را ایجاد کرد. سپس در سال ۱۹۷۲، قانون هوا و آب پاک به اجرا گذاشته شد، یک سال بعد قانون حفاظت از موجودات کمیاب و در معرض خطر به تصویب رسید.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دو سال پیش در روز زمین گفت: داستان واقعی جنبش زیست محیطی درباره قوانینی که به تصویب رسید نیست. به شهروندانی مربوط می شود که گردهم آمده اند، هوای پاک تر، آب آشامیدنی و غذاهای سالمتری را درخواست دارند و از نمایندگان خود در دولت و در کنگره می خواهند مسئولان آلودگی زمین را پاسخگو سازند.

XS
SM
MD
LG