لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

درخواست نخست وزیر هلند از پوتین برای کمک به تحقیقات


نخست وزیر هلند از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواسته است از نفوذ خود برجدائی خواهان اوکراین برای کمک به تحقیقات در باره سرنگون شدن هواپیمای مالزیایی استفاده کند.

مارک روت روز شنبه به خبرنگاران گفت او در مکالمه ای با پوتین از وی خواست به جهان نشان دهد که قصد دارد کمک کند.

بیش از نیمی از ۲۹۸ مسافر و خدمه هواپیما که کشته شدند هلندی بودند. روت گفت از دیدن تصاویر شورشیان که اثاثیه قربانیان را زیرو رو می کنند و در اطراف محل سقوط قدم می زنند، تکان خورد.

برانس تیمرمنز، وزیر امور خارجه هلند روز شنبه گفت مردم از شنیدن خبرهایی که حاکی است اجساد به این طرف و آن طرف کشیده می شود و با آنها بگونه ای ناشایست رفتار می شود، خشمگین هستند.

تیمرمنز، که در کیف در کنار پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین سخن می گفت ، اظهار داشت مقامات هلند می خواهند بدانند چه کسی هواپیما را سرنگون کرد.

پورشنکو اطمینان داد که مقامات دولت اوکراین برای شفاف انجام شدن تحقیقات زیر نظر سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ، از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد.

در این میان، روسیه دست داشتن در حمله به هواپیما را تکذیب می کند است و با نیاز به تحقیقات بین المللی موافقت کرده است.

با این حال، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت روسیه به اندازه کافی از تحقیقگران بین المللی حمایت نمی کند.

فیلیپ هاموند روز شنبه به رویترز گفت روس ها آنطور که لازم است از نفوذ خود بر جدائی خواهان اوکراین که محل سقوط هواپیما را در کنترل دارند ، برای دادن اجازه دسترسی کافی به تحقیقگران استفاده نمی کند. او گفت چشم های جهانیان به روسیه دوخته شده است که ببینند چه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG