لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

هفدهمین نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد


هفدهمین نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد
هفدهمین نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد

هفدهمین نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد با شرکت نمایندگان عالی رتبه ۱۹۵ کشور در شهر دوربان آفریقای جنوبی در فضایی نه چندان خوش بینانه برگزار شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت «دانش بشری می گوید انباشت آلاینده ها در جو زمین در بالاترین میزان خود قرار داد. پس گازهای گلخانه ای باید تا سال ۲۰۵۰ به نصف میزان کنونی کاهش یابد.» بان کی مون همچنین از دولت ها خواستار اختصاص هزینه های کوتاه مدت و بلندمدت برای بهره گیری از فناوری سبز شد. به گفته وی کشورهای جهان باید در مجموع تا سال ۲۰۲۰ سالیانه صد میلیارد دلار برای بهسازی صنایع هزینه کنند تا کاهش گازهای گلخانه ای امکان پذیر شود. دبیرکل سازمان ملل متحد افزود باوجود ناروشنی راه آینده، آماده هستیم تا در حرکت جمعی در این راه گام نهیم.

جیکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز در این نشست گفت مصیبت های تغییرات آب و هوایی مدت هاست دامنگیر قاره آفریقا شده. از خشکسالی در سودان و سومالی تا سیلاب ها در کشور آفریقای جنوبی نشانه های آن است. زوما افزود برای بسیاری از کشورهای رو به رشد و آفریقایی مسئله تغییرات آب و هوایی مسئله مرگ و زندگی است. با این همه راه حل آن همیشه وجود دارد.

چین نخستین تولیدکننده آلاینده ها بر همکاری با این کنفرانس تاکیده کرده و «شای» نماینده چین در کنفرانس گفت چین یک پیمان جمعی را به شرطی می پذیرد که همگون با توسعه صنعتی چین و براساس اصول مشترک اما تفاوت در مسئولیت ها باشد.

نماینده چین خواهان سهم بیشتر کشورهای صنعتی جهان در صندوق سبز شد که قرار است تا سال ۲۰۲۰ با سرمایه صد میلیارد دلاری به کشورهای رشدیابنده در زمینه بکارگیری فناوری سبز کمک کند.

تاد استرن نماینده ایالات متحده آمریکا نیز در نشست دوربان نسبت به اجرایی شدن تعهدات چین ابراز تردید کرد و گفت در مواضع چین حرف تازه ای وجود ندارد.

نماینده ایالات متحده درباره دیدگاه های کشورش نسبت به کاهش گازهای گلخانه ای جو زمین گفت هرکس که در این زمینه تعهدی می پذیرد باید همه جانبه و بدون قید و شرط همکاری کند.

در حالی که نماینده جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست شرکت کرده، یک مسئول سازمان محیط زیست ایران مدعی شده ایران کشوری است که تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی نه تنها کم آب نمی شود بلکه طی ۴۰ سال آینده بارندگی در ایران دو برابر می شود.

اما عبدالرضا کرباسی معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست افزود شیوه مدیریتی بر روی منابع آبی باعث شده که ایران به سوی خشکسالی مطلق برود و حتا با دو برابر شدن میزان بارندگی ناشی از تغییرات جهانی آب و هوایی بازهم با کمبود آب مواجه می شویم.

XS
SM
MD
LG