لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

دستگیری ۳۴ نفر در ناآرامی‌های پس از چاقوکشی در دوبلین؛ نخست‌وزیر ایرلند: شهر امن است


گشت پلیس ایرلند در مرکز دوبلین - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ (۳ آذر ۱۴۰۲)
گشت پلیس ایرلند در مرکز دوبلین - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ (۳ آذر ۱۴۰۲)

لیو وردکار، نخست وزیر ایرلند، روز جمعه ۳ آذر، پس از دستگیری ۳۴ نفر در پی ناآرامی‌های شبانه‌ این شهر، اعلام کرد که بازگشت به مرکز شهر دوبلین امن است.

ناآرامی‌های دوبلین پس از حمله روز پنجشنبه با سلاح سرد و چاقو زدن به سه کودک خردسال در خیابانی در این شهر آغاز شد.

پلیس ایرلند قبلاً هشدار داده بود که احتمال خشونت‌های بیشتری از سوی آشوب‌گران وجود دارد. آشوب‌گران پیشتر ویترین مغازه‌ها را شکسته بودند، چندین خودروی پلیس، اتوبوس‌، و یک تراموا را آتش زده بودند، و با افسران پلیس درگیر شده‌ بودند.

صبح جمعه،‌ زمانی که خریداران و گردشگران به مرکز شهر بازگشتند، در خیابان‌های اطراف افسران پلیس را در حال محافظت از فروشگاه‌هایی که شیشه‌هایشان شکسته شده و اجناس‌شان به غارت رفته‌ بود، و یا در حال گشتزنی در آن منطقه مشاهده کردند.

نخست وزیر ایرلند در یک کنفرانس خبری گفت: «کسانی که در این کار نقش داشتند موجب شرمندگی دوبلین، سرافندگی ایرلند، و شرمساری خانواده و خودشان شده‌اند.»

او افزود: «توصیه ما این است که ورود به شهر ایمن است. آشوب‌هایی که دیشب رخ داد، خوشبختانه فقط در بخش نسبتا کوچکی از منطقه بود و ظرف چند ساعت مهار شد.»

پلیس ایرلند روز پنجشنبه گزارش داده بود که پنج نفر، از جمله سه کودک، در پی یک مورد حمله با سلاح سرد در مرکز شهر دوبلین در روز پنجشنبه ۲ آذر به بیمارستان منتقل شدند.

رسانه‌های محلی این رویداد را «حمله با چاقو» گزارش کردند.

روزنامه آیریش تایمز گزارش داد که مظنون اصلی بازداشت شده و به نظر می‌رسد خودش را نیز زخمی کرده است.

به گفته پلیس، در جریان این حمله یک دختر بچه پنج ساله به شدت زخمی شده و دو کودک دیگر که آسیب‌های دیگری دیده‌اند تحت مداوا هستند.

رویترز روز جمعه گزارش داد که دختر پنج ساله‌ای که جراحات شدیدی داشت هنوز در وضعیت وخیم باقی مانده است.

یک زن بزرگ‌سال نیز به دلیل وارد شدن زخم‌های بسیار شدید تحت درمان است و جراحات یک مرد بزرگ‌سال نیز چندان شدید نیست.

پلیس هنوز هیچ انگیزه‌ای برای این حمله که در نزدیکی یک مدرسه رخ داد، از جمله مرتبط بودن آن با تروریسم، را رد نکرده و در مورد ملیت مردی که در ارتباط با چاقوکشی بازداشت شده نظر نداده است، اما بلافاصله گمانه‌زنی‌هایی در مورد خارجی بودن مهاجم در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

پلیس پس از ورود گروه کوچکی از معترضان ضد مهاجر به صحنه چاقوکشی و درگیری با پلیس، آشوب‌گران راست افراطی را مسئول آغاز خشونت دانست.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG