لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

نمایشگاه ۲۰۲۰ دبی در یک روز دو آمار متفاوت را از مرگ کارگران ارائه داد


روز گشایش نمایشگاه دبی - ۸ مهر ۱۴۰۰
روز گشایش نمایشگاه دبی - ۸ مهر ۱۴۰۰

نمایشگاه ۲۰۲۰ دبی در یک روز دو رقم متفاوت را از تعداد کارگرانی که در زمان ساختن بنای نمایشگاه بزرگ جهانی در محل کار جان باخته‌اند، ارائه داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات در ابتدا اعلام کردند که پنج نفر و بعد گفتند که سه نفر کشته شده‌‌اند.

نمایشگاه دبی ماه‌ها از ارائه آمار تلفات مربوط به ساخت و ساز نمایشگاه ۷ میلیارد دلاری در بیابانی در خارج از شهر دبی که به منظور بازگرداندن شهرت شهر و جذب میلیون‌ها بازدیدکننده خارجی برپا شده، خودداری می‌کرد.

مقامات نمایشگاه علت ارائه آمار ضدونقیض خود را توضیح نداده‌اند. این در حالی است که این رویداد و امارات متحده عربی در کل به خاطر دادن دستمزد کم و بدرفتاری با کارگردان که بیشتر آنها از کشورهای آفریقایی، آسیایی، و خاور‌میانه هستند، مدت‌ها مورد انتقاد فعالان حقوق بشر قرار گرفته بوده‌اند.

در یک کنفرانس خبری در صبح شنبه، وقتی اسکوناد مک‌گیچن، سخنگوی نمایشگاه، مجبور به ارائه تعداد موارد مرگ کارگران شد، او بدون درنگ گفت: «ما تا الان پنج کشته داشتیم.» سپس افزود: «بدیهی است که مرگ هر نفر یک فاجعه است.»

اما ساعاتی پس از آن که آسوشیتدپرس نقل قول مک‌گیچن را منتشر کرد، نمایشگاه دبی با انتشار بیانیه‌ای گفت: «تاکنون متاسفانه سه مورد مرگ مرتبط به کار و ۷۲ مورد جراحت جدی روی داده است.»

وقتی آسوشیتدپرس از مقامات پرسید که چرا آمار تلفاتی که در بیانیه آمده با آماری که مقام ارشد نمایشگاه در صبح همان روز ارائه داده است فرق می کند، آنها از پاسخ دادن بلافاصله به این سوال خودداری کردند.

به گفته مقامات ۲۰۰ هزار کارگر حدود ۲۴۰ میلیون ساعت صرف ساختن این نمایشگاه کردند.

XS
SM
MD
LG