لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

دبی پروژه بزرگترين مرکز خريد جهان را پيش می‌برد


مشتریان در کافه آرمانی در مرکز خرید دوبی غذا صرف می کنند – ۱۳۹۱
مشتریان در کافه آرمانی در مرکز خرید دوبی غذا صرف می کنند – ۱۳۹۱

این مجموعه قادر به میزبانی ۱۸۰ میلیون بازدید کننده در سال خواهد بود

شيخ محمد بن رشيد آل مکتوم، نخست وزیر امارات عربی متحده و حاکم دبی اعلام کرد در حال راه‌اندازی پروژه‌ای برای ساخت مجموعه هتل و تاسيسات سرگرمی است که شامل بزرگترین مرکز خرید جهان خواهد بود.

طرح‌های پروژه «بازار جهان» ابتدا ۱۸ ماه پيش پرده‌برداری شد، که به رقابت نيرومندی در بازار املاک و مستغلات و سهام بازارهای دوبی انجاميد.

به نظر می‌رسيد که اعلام این خبر در روز شنبه (۱۴ تير) نشان می‌دهد کار قابل توجهی بر روی این پروژه آغاز خواهد شد، هر چند بیانیه در مورد پايان ساخت و ساز، هزينه و چگونگی تامين مالی آن چيزی نمی‌گويد.

آقای محمد عبدالله الجرجاوی، رئيس «دبی هولدينگ»، شرکت سرمايه گذاری شخصی شيخ محمد، که توسعه اين پروژه را بر عهده دارد، می گويد، «اين پروژه طی مراحلی با رشد تدریجی گردشگری خانواده در دوبی ساخته خواهد شد.»

تعهد عظیم

آخرین طرح‌ها شامل ساختمان یک مرکز خريد به مساحت ۷۴۳ هزار متر مربع متصل به یک پارک، تئاتر، امکانات گردشگری پزشکی و ۱۰۰ هتل و ساختمان‌های آپارتمانی با مجموعا ۲۰ هزار اتاق است.

این مجموعه قادر به میزبانی ۱۸۰ میلیون بازدیدکننده در سال خواهد بود. ۷ کیلومتر تفرجگاه، اين تاسيسات را در طول زمستان به هوای باز متصل می‌کند، اما در تابستان گرم منطقه خلیج فارس، همه اين مساحت با دستگاه‌های مدرن تهويه هوا تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

دوبی هنوز دوره نقاهت بعد از بحران بدهی ۲۰۰۹ را می‌گذراند. صندوق بین المللی پول هشدار داده است که شروع يک سری از پروژه‌های جدید املاک و مستغلات می‌تواند به چرخه دیگری از رونق و رکود منجر شود.

اما مقامات می‌گویند که می‌توانند خطرات احتمالی را اداره کنند، و یک اقتصاد قوی به شرکت های وابسته به دولت دوبی برای بازسازی بدهی های آنان کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG