لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

اسرائيل، حزب الله لبنان را به قاچاق مواد مخدر متهم می کند


اسرائيل، حزب الله لبنان را به قاچاق مواد مخدر متهم می کند
اسرائيل، حزب الله لبنان را به قاچاق مواد مخدر متهم می کند

حسن نصرالله رهبر حزب الله می گويد قصد اسرائيل سياسی کردن چالشی است که از ارتباط قاچاقچيان لبنانی با فرماندهان و سربازان مرزی اسرائيلی ناشی می شود

اسرائيل حزب الله لبنان را به قاچاق مواد مخدری متهم می کند که در دره بکا کشت و توليد می شود، در حاليکه حزب الله با رد اين ادعا می گويد قاچاق مواد مخدر در باورهای اخلاقی و دينی آن گروه، جايی ندارد.

حسن نصرالله رهبر حزب الله می گويد قصد اسرائيل سياسی کردن چالشی است که از ارتباط قاچاقچيان لبنانی با فرماندهان و سربازان مرزی اسرائيلی ناشی می شود.

گرچه مدارک مستقلی داير بر دست داشتن گروه حزب الله در قاچاق مواد مخدر وجود ندارد، اما پليس اسرائيل با اشاره به اينکه دره بکا از مناطق زير کنترل حزب الله محسوب می شود و با استناد به بازجويی های صورت گرفته از قاچاقچيان بازداشتی، بر اين باور است که فعاليت توليد و قاچاق مواد مخدر در اين منطقه نمی تواند بدون آگاهی و رضايت حزب الله انجام شود.

شَمای گُلان سخنگوی دستگاه مبارزه با مواد مخدر اسرائيل و کارشناسان مرکز مطالعات راهبردی و بين المللی در واشنگتن بر اين باورند که حزب الله با حمايت از قاچاقچيان لبنانی قصد کسب اطلاعات درباره ارتش اسرائيل را دارد. البته شمای گلان معتقد است حزب الله از اين راه هدف تضعيف جامعه اسرائيلی را نيز دنبال می کند.

تيمور گوکسِل يک مقام پيشين سازمان ملل متحد در لبنان می گويد تجارت مواد مخدر در دره بکا در دست شماری از طوايف قدرتمند است که احتمالاً از هيچ گروه سياسی هم حساب نمی برند.

آقای گوکسل اشاره می کند که توليد و قاچاق مواد مخدر در دره بکا مدتها پيش از بوجود آمدن گروه حزب الله شايع شده است.

گستره توليد و قاچاق مواد مخدر در دره بکا با پايان جنگ داخلی سال های ١٩٧٥ تا ١٩٩٠ ميلادی در لبنان کاهش پيدا کرد، اما گزارش ها و مطالعات اخير از روند رو به افزايش اين فعاليت خبر می دهد.

دولت لبنان که مدت ها درگير تنش های سياسی در آن کشور بوده، اخيراً فرصت يافته تا عملياتی را برای مبارزه با قاچاق و نابودی مواد مخدر در آن کشور آغاز کند که خالی از خشونت هم نبوده است.

در بهار گذشته ٤ سرباز لبنانی به ضرب گلوله افراد ناشناس در دره بکا به قتل رسيدند.

دولت لبنان در ماه های اوت و سپتامبر با ارسال صدها مأمور پليس به شمال دره بکا بخش وسيعی از مناطق زير کشت کانابيس يا حشيش را از بين برد.

XS
SM
MD
LG