لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

افزایش واردات مشروبات الکلی به کشور


افزایش واردات مشروبات الکلی به کشور
افزایش واردات مشروبات الکلی به کشور

سرتیپ پاسدار امیر احمدگراوند، جانشین فرمانده مرزبانی ناجا می گوید مرزبانی نیروی انتظامی یک شناور حامل ده هزار بطر مشروبات الکلی را در قلمرو آبی بندرعباس کشف کرده است.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا افزوده است هم اینک این شناور حامل مشروبات الکلی که توقیف شده توسط نیروهای ناجا بسوی پایانه های بندرعباس هدایت می شود.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا یادآور شد: در شهرستان سردشت نیز بیش از پنج هزار بطری مشروبات الكلی توسط مرزبانان كشف شد و در یك درگیری مسلحانه هم یك نفر از حاملان مشروبات الكلی مجروح شد و در حال حاضر در بیمارستان بسر می‌برد.

گراوند همچنین به دوهزاروسیصد بطری مشروبات الکلی سنگین در دو عملیات جداگانه دیگر اشاره کرد.

این فرمانده نیروی انتظامی می گوید میزان کشفیات مشروبات الکلی توسط مرزبانان ناجا نسبت به سال گذشته هشتاددرصد افزایش یافته است.

بنا به گفته این فرمانده کشفیات تجهیزات دریافت ماهواره ای پنج برابر سال گذشته افزایش یافته است. همچنین به مناسبت فرارسیدن چهارشنبه سوری بیش از پنج میلیون انواع ترقه در قلمرو آبی کشف و توقیف شده است

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا می گوید در جریان مبارزه با واردات غیرقانونی کالاها بیش از هشتاد تن از واردکنندگان این کالاها کشته شده اند.

به گفته جامعه شناسان شهری، بازار مصرف مشروبات الکلی در ایران چنان رو به گسترش است که در میان تجارت زیرزمینی جایگاه ویژه ای یافته است.

یک کارشناس اقتصادی به نقل از محافل مبارزه با مشروبات الکلی می گوید بنا به برآوردها بیش از پانزده هزار نفر در کار دادوستد مشروبات الکلی در ایران هستند. و اگر رقم تولیدکنندگان کوچک و خانگی مشروبات الکلی را به آن اضافه کنیم آمار شاغلان در رشته تولید و فروش مشروبات الکلی به بیش از چهل هزار نفر می رسد.

سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی کل کشورنیز در مصاحبه ای از گسترش خریدوفروش آزادانه مشروبات الکلی در تهران سخن گفته و افزوده بود سالیانه بیش از بیست میلیون لیتر مشروبات الکلی توسط نیروی انتظامی کشف می شود.

یک کارشناس می گوید: «براساس پژوهش گسترده از آمار واردات و تولیدات داخلی مشروبات الکلی سنگین و نظرسنجی در چندین شهر کشور شمار مصرف کنندگان گاه به گاه مشروبات الکلی کشور در کمترین میزان به پنج میلیون نفر می رسد. مقامات خود باید پاسخگو باشند که چرا و چگونه پس از سی سال و باوجود غیرقانونی بودن مشروبات الکلی این میزان مصرف کننده در کشور وجود دارد؟»

این کارشناس پرسیده است: «آیا این خود نشانگر شکست سیاست های اجتماعی حاکمیت و سلب حقوق اجتماعی شهروندان نیست؟»

XS
SM
MD
LG