لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

زنگ خطر خشکسالی در ایران؛ بارش در ۴ استان بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت


آرشیو
آرشیو

گزارش‌های رسمی نشان دهنده کاهش ۵۰ درصدی بارش‌ها در ۴ استان ایران است که در این میان، استان زنجان رکورد دار کاهش بارش‌های امسال است.

به گزارش وب سایت «تجارت نیوز»، گزارش‌های مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که بارش‌ها درایران از ابتدای سال آبی جاری تا روز هجدهم آذر ماه، به ۳۴ میلیمتر رسیده است که کاهش ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد.

بر همین أساس ، در ۶ استان یزد، همدان، کرمانشاه، بوشهر، سمنان و خوزستان بارش‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است.

نکته قابل توجه در این گزارش در مورد ۱۴ استان آذربایجان غربی، خراسان جنوبی، گیلان، فارس، البرز، قم، اردبیل، تهران، لرستان، آذربایجان شرقی، کردستان، خراسان رضوی، مرکزی و کهگیلویه و بوریراحمد است که در این استان‌ها بارش‌ها بین ۳۰ تا ۵۰درصد کاهش داشته است.

در این گزارش تاکید شده که بارش در استان های زنجان، اصفهان، قزوین و چهارمحال و بختیاری بیش از ۵۰درصد کاهش داشته که استان زنجان با افت ۶۶درصدی رکوردار است.

در همین ارتباط، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی روز ۱۵ آذر اعلام کرد که «بارندگی در آذرماه به شدت زیر نرمال بود و بارندگی در آذرماه ۸۵ درصد کمتر از حد نرمال بود.»

احد وظیفه تاکید کرد که «حتی اگر بارندگی چند سال به صورت مداوم نرمال باشد، باز هم به تراز نرمال در منابع آبی نمی‌رسیم.»

مجموع داده‌های وزارت نیرو و هواشناسی نشان می‌دهد که روند بارش‌ها طی ۵۰ سال اخیر در ایران نزولی بوده و تداوم این روند آینده ایران در بخش‌های مختلف، از جمله پارکندگی جمعیتی را در معرض بحران قرار داده است.

کاهش بارندگی ناشی از تغییرات اقلیمی در کنار سوء مدیریت در حوزه آب موجب ایجاد بحران و تنش آبی در مناطق مختلف ایران شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه گفته که مهم‌ترین مشکلات خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها، فرونشست زمین است. اتفاقی که این روزها بخش هایی از ایران را درگیر کرده است.

XS
SM
MD
LG