لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

هواپیماهای کوچک بدون سرنشین؛ پرستارهای خانگی و تمام وقت سالمندان


با افزایش سن جوامع بشری در کشورهای عمدتا پیشرفته جهان، زنگ خطر نحوه حمایت از آنان برای آن که در خانه هایشان از خود مراقبت کنند، به صدا درآمده است.

یکی از ایده هایی که برای آینده نظام بهداشت و درمان و مراقبت از سالمندان مطرح شده استفاده از "درون" یا هواپیماهای بدون سرنشین در اندازه هواپیماهای اسباب بازی کودکان است.

بخش روباتیک دانشگاه ایلینوی در آمریکا به تازگی بودجه ای یک و نیم میلیون دلاری از بنیاد علوم ملی دریافت کرد تا راهی برای طراحی درون های کوچک خودکار پیدا کند که قادر به انجام کارهای ساده خانگی باشند مثلا شیشه دارو را از اتاق کناری برای فرد بیاورند.

یکی از مجریان این پروژه می گوید این ایده ممکن است کمی دور از ذهن به نظر برسد اما واقعیت این است که درون ها ابزاری ایمن هستند و در آینده نزدیک بخشی جدایی ناپذیر در امر مراقبت از سالمندان خواهند بود. او می گوید تا بیست سال دیگر درون ها همان نقشی را دارند که امروزه موبایل در زندگی انسان ایفا می کند.

این پروژه یکی از نمونه های به خدمت گرفتن تکنولوژی برای کمک به سالمندان است.

دانشمندان علم روباتیک و پزشکان پیش بینی می کنند که موج جدیدی از پیشرفت های کامپیوتری، روباتی و تکنولوژی های اینترنت محور در سال های آینده به خدمت سالمندان خواهد شتافت تا از آنان در خانه های خودشان مراقبت شود.

نیویورک تایمز می نویسد با وجود تغییر ناگهانی وضع جمعیت جهان و سنگین شدن کفه ترازو در سمت سالمندان، نیاز به چنین تکنولوژی هایی به شدت افزایش خواهد یافت.

جمعیت سالمند تا سال ۲۰۱۵ بار سنگینی بر نظام بهداشت و درمان جهان خواهد گذاشت. هم اینک برای اولین بار در تاریخ ۱۴ درصد جمعیت جهان بیش از ۶۵ ساله است که در پنج سال اخیر افزایش بیش از ۹ درصدی را نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG