لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

وزیر دفاع ایران شلیک به پهپاد آمریکا را تایید کرد


تصویری از یک پهپاد آمریکایی
تصویری از یک پهپاد آمریکایی
احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، حمله هفته گذشته جنگنده های این کشور به پهپاد آمریکا را تایید کرد.

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد جنگنده های سپاه پاسداران ایران هفته گذشته به یک پهپاد آمریکایی که بر فراز آب های بین المللی در شرق کویت پرواز می کرد، شلیک کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، این حمله را تایید کرده و گفته است: «یک فروند هواپیمای ناشناس به فضای فوقانی دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس وارد شد که با اقدام به هنگام، هوشمندانه و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مجبور به فرار گردید.»

مسعود جزایری، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، هم امروز جمعه به خبرگزارس فارس گفت که ایران قاطعانه «پاسخ هرگونه تعدی زمینی، هوایی یا دریایی را می دهد.»

جرج لیتِل، سخنگوی پنتاگون روز پنج شنبه گفت که ایالات متحده به ایران گفته است که پهپادهای آمریکایی به عملیات مراقبت خود برفراز آب های خلیج فارس ادامه خواهند داد و افزود که آمریکا نسبت به حفظ امنیت منطقۀ خلیج فارس متعهد است و در صورت نیاز، واکنش دیپلماتیک یا نظامی مناسب نشان خواهد داد.

آمریکا به طور مرتب برای بازبینی هوایی فعالیت های تأسیسات هسته ای و دیگر پایگاه های ایران، از پهپاد استفاده می کند، اما می گوید این نخستین بار است که از سوی ایران به یکی از این پهپادها شلیک شده است.

پنتاگون به طور معمول در خصوص عملیات محرمانۀ خود اظهار نظر نمی کند. در این مورد اما سخنگوی این وزارتخانه می گوید اطلاعات محرمانه و گزارش این حمله به خارج از وزارت دفاع درز کرده و از این روی پنتاگون به ارائۀ توضیح پرداخته است.
XS
SM
MD
LG