لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

کابيلا به متحد کردن جمهوری دمکراتيک کنگو متعهد شد


کابيلا به متحد کردن جمهوری دمکراتيک کنگو متعهد شد
کابيلا به متحد کردن جمهوری دمکراتيک کنگو متعهد شد

در جمهوری دمکراتیک کنگو، ژوزف کابيلا، رييس جمهور، که به تازگی سوگند ياد کرده است، به متحد کردن کشور متعهد شده است در حالی که رهبر مخالفان می گويد او رهبر مشروع کشور است.

ژوزف کابيلا روز سه شنبه در شهر کينشاسا پس از انتخابات ماه گذشته که ناظران بين المللی اعلام کردند که روند رای گيری و شمارش آراء مملو از بی نظمی و اشکالات ديگر بوده است، سوگند ياد کرد.

آقای کابيلا می گوید: در مورد مشروعیت انتخاب مجدد او شکی نيست، و مقامات انتخاباتی اعلام کرده اند که او به راحتی به پيروزی دست يافته است. در اين ميان رقيب وی و رهبر مخالفان، اتين چيسکدی نتایج اعلام شده را رد کرده است و می گويد نتايج جعلی است و او رئيس جمهوری مشروع کشور است و روز جمعه پيش رو در اين سمت کار خود را آغاز خواهد کرد.

ايالات متحده اعلام کرد از تصميم جمهوری دمکراتيک کنگو مبنی بر حمايت از نتايج انتخابات بدون ارزيابی گزارش های گسترده تقلب «عميقا مايوس» است. هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا طی بيانيه ای گفت: انتخابات بطور جدی ناقص و فاقد از شفافيت بوده است.

ژوزف کابيلا پیشنهاد کرده است تا اتين چيسکدی از سیستم تجدید نظر برای رسيدگی به نتايج انتخابات استفاده کند.

انتخابات ریاست جمهوری و نيز قانونگذاران دومين انتخابات آزاد در کنگو پس از چندين سال جنگ که در سال ۲۰۰۳ ميلادی به پایان رسید، بوده است.

ژوزف کابيلا برای اولین بار پس از ترور پدرش در سال ۲۰۰۱ ميلادی به مقام رياست جمهوری رسيد و بعدا در سال ۲۰۰۶ ميلادی در رای گيری با حمایت سازمان ملل متحد سمت رياست جمهوری را بعهده گرفت.

XS
SM
MD
LG