لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

افزایش بی سابقه شاخص سهام داوجونز


شاخص سهام «داوجونز»، شاخص ترین مجموعه سهام صنعتی آمریکا، در ساعات نخستین بامداد امروز سه شنبه به میزان بی سابقه ای بالا رفت.

تنها دقایقی پس از گشایش بازار سهام نیویورک، شاخص داوجونز رکورد قبلی خود را(که روز ۹ اکتبر ۲۰۰۷، بیش از ۵ سال پیش ثبت شده بود) شکست، و از مرز ۱۴۲۰۰ گذشت. رکورد پیشین داو جونز درست پیش از ورود آمریکا به رکود اقتصادی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ رقم خورد؛ رکودی که به افت شدید شاخص سهام و حجم معاملات سهام در بازارهای بورس آمریکا انجامید.

بالا رفتن شاخص داوجونز اما با شرایط جاری اقتصاد آمریکا مغایرت دارد. نرخ بیکاری در ایالات متحده همچنان رقم تاریخی ۷ و ۹ دهم درصد را حفظ کرده، و بیش از ۱۲ میلیون آمریکایی بیکارند.

از سوی دیگر، تنگنای اقتصادی ناشی از اختلاف رییس جمهوری آمریکا و حزب وی(دموکرات ها) با قانونگذاران جمهوری خواه، با اجرای طرح ریاضت اقتصادی دولت که با کاهش هزینه های دولتی همراه است، از جمعه گذشته(اول ماه مارس) شرایط را دشوارتر کرده است.

تحلیلگران بازار سرمایه می گویند سود آوری بازار سهام، بهبود بازار مسکن، و تزریق ماهانه ۴۰ میلیون دلار به اقتصاد آمریکا از سوی بانک مرکزی این کشور، از علل عمده بالا رفتن شاخص داوجونز است.

دولت فدرال می گوید برای فعال نگاه داشتن بازار مسکن قصد دارد نرخ بهره را تا سال ۲۰۱۵ پایین نگاه دارد.

گفتنی است که غول هایی چون شرکت اکسان موبیل، والت دیزنی، و وال مارت در میان ۳۰ شرکت معظمی هستند که مجموعه داوجونز را تشکیل می دهند. شاخص سهام داوجونز طی دهه های اخیر به نماد رونق اقتصادی آمریکا بدل شده است.
XS
SM
MD
LG