لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۸

بازداشت خبرنگار ایرانی کانادایی تلویزیون الجزیره در سوریه


بازداشت خبرنگار ایرانی کانادایی تلویزیون الجزیره در سوریه
بازداشت خبرنگار ایرانی کانادایی تلویزیون الجزیره در سوریه

بنا به گزارش روز چهارشنبه ( ٤ مه ) تلویزیون الجزیره انگلیسی، مقامات سوریه یک خبرنگار ایرانی کانادایی این شبکه مستقر در قطر را بازداشت کرده اند.

این خبرنگار کانادایی ایرانی تبار پس از ورود به خاک سوریه مفقود شده بود و اعضای خانواده وی در شمال ونکوور در کانادا طی شش روز گذشته هیچ اطلاعی از سرنوشت وی نداشتند.

دوروتی پرواز، خبرنگار ایرانی تبار تلویزیون الجزیره برای پوشش خبری ناآرامی های سوریه، روز جمعه ( ٢٩ آوریل ) با خطوط هوایی «قطر ایرویز» از دوحه به دمشق سفر کرده بود و تا روز چهارشنبه اطلاعی از سرنوشت او در دست نبود.

براساس گزارش رسانه ها، فهرست مسافران «قطر ایرویز» حاکی از آن بود با وجودی که خانم پرواز در سوریه از هواپیما خارج شد، اما بنا به گفته کارفرمایانش، او به هتل نرفته بوده است.

دوروتی پرواز که تابعیت ایرانی، کانادایی و آمریکایی دارد، با گذرنامه ایرانی خود به سوریه سفر کرده بود و خانواده او طی چند روز گذشته نسبت به بازداشت وی از سوی مقامات امنیتی سوریه ابراز نگرانی کرده بودند.

فرد، پدر خانم پرواز در گفتگو با نشریه «پراوینس » شمال ونکوور نسبت به مفقود شدن دخترش در سوریه ابراز نگرانی شدید کرده و گفته بود «امیدوارم کسی پیدا شود که آنقدر لطف و عطوفت داشته باشد تا یا خبری از وی به ما بدهد و یا او را آزاد کند. او هیچ خطایی مرتکب نشده است که شایسته چنین سرنوشتی باشد».

فرد گفته بود از روز شنبه که از مفقود الاثری دخترش مطلع شد، بر مقامات کانادا و ایالات متحده اعمال فشار کرده بود تا از سرنوشت دوروتی ٣٩ ساله خبری کسب کند اما هیچ اطلاعی به وی داده نشده بود.

او در گفتگو با این روزنامه کانادایی خاطرنشان کرده بودیک روز پیش از سفر روز جمعه دخترش به سوریه با وی تماس تلفنی داشته و به نظر نمی رسیده که وی نسبت به سفر به دمشق نگرانی داشته باشد.

پدر ایرانی تبار این خبرنگار تاکید کرد تلویزیون الجزیره انگلیسی نیز با تلاش برای یافتن اطلاعی در مورد سرنوشت خانم پرواز، گزارش های مفصلی در مورد مفقود شدن وی تهیه کرده بود.

الجزیره انگلیسی با انتشار بیانیه ای نسبت به امنیت و سلامت دوروتی ابراز نگرانی عمیق کرده و خواستار همکاری کامل مقامات سوریه شده بود تا دریابند چه سانحه ای در فرودگاه دمشق روی داده و محل نگهداری وی کجاست و سلامت او در چه وضعیتی است.

این شبکه مستقر در قطر از مقامات سوریه خواسته است تا دوروتی پرواز را هر چه سریع تر آزاد کنند.

«کمیته محافظت از خبرنگاران» اعلام کرده بود «شواهد محکمی» وجود دارد که از بازداشت دوروتی پرواز در فرودگاه دمشق به هنگام ورود وی به سوریه حکایت می کند.

محمد عبدل دایم، هماهنگ کننده برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در«کمیته محافظت از خبرنگاران» به الجزیره گفته بود: «ما به شدت نگران امنیت دوروتی هستیم، به ویژه به ای دلیل که تعداد زیادی از خبرنگاران هم اکنون در بازداشت دولت ( سوریه ) قرار دارند.»

رسانه های کانادا و نشریه های نیویورک تایمز، واشنگتن پست، فاکس نیوز و دیگر رسانه های خبری بین المللی اخبار مربوط به ناپدید شدن دوروتی پرواز را تحت پوشش خبری گسترده قرار داده اند.

دوروتی پرواز زمانی که ١٢ سال داشت، به همراه خانواده اش از ایران به شمال ونکوور مهاجرت کرد. پدر وی ایرانی تبار و مادرش آمریکایی است.

دوروتی فارغ الحتصیل ادبیات انگلیسی از دانشگاه بریتیش کلمبیا است و رشته خبرنگاری در مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه آریزونا تکمیل کرد. وی در برخی از نشریات ایالات متحده فعالیت کرده و برنده بورسیه های دانشگاه های هاروارد و کامبریج است. دوروتی از سال ٢٠١٠ میلادی از سوی تلویزیون الجزیره انگلیسی استخدام شد.

تلویزیون الجزیره انگلیسی روز دوشنبه ( ٢ مه ) گزارش داد که وزیر امور خارجه ایران نسبت به ناپدید شدن خانم پرواز ابراز نگرانی کرده و از دمشق خواسته بود است تا در این مورد تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG