لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

ابراز نگرانی آمریکا نسبت به بازداشت خبرنگار ایرانی تبار الجزیره


تظاهرات اعتراضی در سوریه
تظاهرات اعتراضی در سوریه

پس از گذشت یک هفته از بازداشت دوروتی پرواز، خبرنگار ایرانی تبار تلویزیون الجزیره از سوی دولت سوریه، وزارت امور خارجه آمریکا به تلاش های خود برای کسب اطلاعاتی در مورد وضعیت وی ادامه می دهد.

دوروتی پرواز، خبرنگار ایرانی تبار تلویزیون الجزیره که برای پوشش خبری ناآرامی های سوریه، به دمشق سفر کرده بود، روز جمعه ( ۲۹ آوریل ) در فرودگاه این شهر از سوی مقامات دولت سوریه بازداشت شد.

در شرایطی که خانواده این خبرنگار که تابعیت ایرانی، کانادایی و آمریکایی دارد، تا روز چهارشنبه ( ۴ مه ) اطلاعاتی از سرنوشت وی در اختیار نداشتند، دولت سوریه پس از گذشت یک هفته به بازداشت این خبرنگار اذعان کرد.

این خبرنگار کانادایی ایرانی تبار با گذرنامه ایرانی خود وارد خاک سوریه شده بود و به مدت شش روز مفقود الاثر بود و اعضای خانواده در شمال ونکوور در کانادا و کارفرمایان وی در الجزیره هیچ اطلاعی از سرنوشت وی نداشتند.

رسانه های آمریکا از مارک تونر، جانشین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نقل کرده اند که کارمندان وزارت امور خارجه در تماس با مقامات دمشق، در مورد مفقود شدن افراد، از جمله خانم پرواز «ابراز نگرانی عمیق» کرده اند.

آقای تونر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است «ما از پرونده خبرنگار آمریکایی تلویزیون الجزیره مطلع هستیم ... و از آن جا که وی شهروند آمریکا است، خواستار دسترسی او به خدمات کنسولی شده ایم».

محمد عبدالدایم، هماهنگ کننده برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در«کمیته محافظت از خبرنگاران» به الجزیره گفته بود: «ما به شدت نگران امنیت دوروتی هستیم، به ویژه به این دلیل که تعداد زیادی از خبرنگاران هم اکنون در بازداشت دولت ( سوریه ) قرار دارند.»
دوروتی فارغ الحتصیل ادبیات انگلیسی از دانشگاه بریتیش کلمبیا است و رشته خبرنگاری در مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه آریزونا تکمیل کرد. وی در برخی از نشریات ایالات متحده فعالیت کرده و برنده بورسیه های دانشگاه های هاروارد و کامبریج است. دوروتی از سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی تلویزیون الجزیره انگلیسی استخدام شد.

تلویزیون الجزیره انگلیسی روز دوشنبه ( ۲ مه ) گزارش داد که وزیر امور خارجه ایران نسبت به ناپدید شدن خانم پرواز ابراز نگرانی کرده و از دمشق خواسته بود است تا در این مورد تحقیق کند.

الجزیره روز سه شنبه ( ۳ مه ) گزارش داد علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است «امیدوارم این خبر ( بازداشت دوروتی پرواز) صحت نداشته باشد، اما اگر وی دستگیر شده است، ما از دولت سوریه می خواهم تا به این پرونده رسیدگی کند».

سازمان «خبرنگاران کانادایی مدافع آزادی بیان» نیز با انتشار بیانیه ای بازداشت این خبرنگار کانادایی ایرانی تبار را محکوم کرده و اقدام دولت سوریه در بازداشت دوروتی پرواز و سابر فعالان و خبرنگاران را به هدف به سکوت وادار کردن و توقف اعتراض های مدنی و ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و اخبار خوانده است.

این سازمان مدافع آزادی بیان و حقوق خبرنگاران، با ارسال نامه ای به اتاوا، مصرانه از دولت کانادا خواسته است تا آزادی فوری دوروتی پرواز را خواستار شود.

بنا به گزارش لوس آنجلس تایمز، رابرات فورد، سفیر ایالات متحده در دمشق نیز با یک مقام بلند پایه سوریه دیدار کرده و خواستار دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد پرونده خانم پرواز و دسترسی وی به خدمات کنسولی شده است.

خانواده دوروتی پرواز نیز با انتشار چندین بیانیه خواستار آزادی فوری و حصول اطمینان از سلامت و و امنیت وی در بازداشت مقامات سوریه شده اند.XS
SM
MD
LG