لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

خبرنگار ايرانی– آمريکايی شبکه الجزيره همچنان در بازداشت مقام های سوريه


خبرنگار ايرانی– آمريکايی شبکه الجزيره همچنان در بازداشت مقام های سوريه
خبرنگار ايرانی– آمريکايی شبکه الجزيره همچنان در بازداشت مقام های سوريه

هما دوروتی- پَروَز، خبرنگار ايرانی- آمريکايی، از جمعه ۲۹ آوريل در بازداشت مقام های سوريه به سر می برد.

خانم دوروتی- پَروَز که خبرنگار شبکه خبری الجزيره است، برای تهيه گزارش از وقايع سوريه، به اين کشور سفر کرده بود. اما پس از سفر به دمشق، ديگر خبری از او نشد و اين بی خبری با توجه به نا آرامی های سوريه به نگرانی خانواده او دامن می زد. سرانجام پس از تلاش ها و تماس های پيگير نامزد آمريکايی دوروتی با مقام های آمريکايی و سوری، و پيگيری های خانواده او که مقيم کانادا هستند، مقام های سوريه تأييد کردند که اين خبرنگار در فرودگاه دمشق، پايتخت سوريه، به نيروهای دولتی اين کشور تحويل داده شده و در اختيار آنهاست.

هما دوروتی پروز، روز جمعه ۲۹ آوريل شهر دوحه، پايتخت قطر، را به مقصد دمشق ترک کرده بود. او که تابعيت سه گانه ايران، آمريکا و کانادا را دارد، در اين سفر از گذرنامه ايرانی خود استفاده کرده بود.

فيروز پروز، پدر دوروتی، به صدای آمريکا گفته است از آنجا که دخترش نمی خواست او را نگران کند او را از اين سفر بی خبر گذاشته بود و آقای پروز صبح روز شنبه از طريق شبکه الجزيره، از ناپديد شدن دختر خود، مطلع شده است.

استفاده دوروتی از گذرنامه ايرانی که او را شهروند ايرانی معرفی می کند خود به نگرانی خانواده او دامن می زند. امری که به واکنش رسمی مقام های ايرانی منجر شد.

علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، گفت اگر اين موضوع صحت داشته باشد، «از دولت سوريه می خواهيم که موضوع را بررسی کند.»

تاد بارکر، نامزد آمريکايی دوروتی، از طريق سناتور ايالت واشنگتن و مقام های سفارت آمريکا در دمشق در پی يافتن خبری از دوروتی و آزادی هر چه سريع تراو برآمد. او در مصاحبه با صدای آمريکا می گويد: «مقام های دولتی هر سه کشور خيلی به ما کمک می کنند و تلاش های زيادی کرده اند که از سلامت و امنيت او اطلاعاتی به دست بياورند.»

دوروتی ۳۹ ساله، که از سال ۲۰۱۰ با شبکه خبری الجزيره همکاری می کند، پيش از سفر به سوريه برای تهيه گزارش از سونامی و انفجارهای اتمی فوکوشيمای ژاپن به اين کشور رفته بود. پدر دوروتی می گويد: «دوروتی عاشق کارش بود. هميشه فقط کارش برايش مهم بود و نه منطقه معينی. دوست دارد جاهايی برود که خبر در آنجا است. قبل از اين موضوع تازه از ژاپن برگشته بود.»

با آن که يک هفته از بازداشت خبرنگار ايرانی تبار شبکه خبری الجزيره می گذرد، هنوز دلايل توقيف دوروتی و بی خبر گذاشتن خانواده او توسط مقام های سوريه، معلوم نيست.

پس از تأييد خبر بازداشت دوروتی از سوی مقام های سوريه، خانواده او با انتشار بيانيه ای خواستار بازگرداندن او به خانواده اش شده اند. آنان همچنين از مقام های سوريه خواسته اند تا با دخترشان با مهربانی و احترام رفتار کنند. سازمان عفو بين الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز، کميته حمايت از روزنامه نگاران همراه با وزارت امور خارجه آمريکا و سفارت آمريکا در دمشق به بازداشت دوروتی توسط مقام های سوريه اعتراض کرده و خواستار ارائه دلايل اين امر شده اند.

وب سايت شبکه خبری الجزيره اکنون بخشی را به دوروتی پروز و گزارش های او اختصاص داده است و کمپينی نيز در فيس بوک برای آزادی او راه اندازی شده است.

XS
SM
MD
LG