لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

گردباد «دوریان» شاید با سرعت ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت به ساحل فلوریدای آمریکا برسد


در فلوریدای آمریکا، برخی نگران توفان جدید به نام «دوریان» هستند که گفت می شود احتمال دارد با سرعنی حدود ۱۲۵ کیلومتر در ساعت به این ایالت برسد.

اما «دوریان» چیست. سازمان هواشناسی در آمریکا برای بررسی بهتر و راحت‌تر گردبادها، برای هرکدام یک نام انتخاب می‌کند. به طور معمول هر ساله ممکن است تا سه گردباد قدرتمند شکل گیرد و از فهرستی که مشخص شده و بر اساس الفبا، یک نام را به گردباد می‌دهند.

برای هر سال، ۲۱ نام انتخاب می‌شود تا گردبادها بر اساس آن نام‌گذاری شوند. برای مثال برای سال جاری میلادی، گردباد دوریان، چهارمین گردباد محسوب می‌شود. گردبادهای قبلی آندریا، بری و شانتال نام داشتند.

مرکز ملی گردباد آمریکا هر گردباد را بررسی کرده و اطلاعات آن را لحظه به لحظه منتشر می‌کند.

گردباد دوریان پیش‌بینی می‌شد به سمت پورتوریکو برود ولی با وارد کردن خسارت اندکی مسیر خود را عوض کرد. حالا در حال حرکت به سمت ایالت فلوریدا است. در صورتی که به فلوریدا برسد، سرعت گردش باد آن حدود ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود وقتی که دوریان به فلوریدا برسد، قدرت آن درجه سه باشد. برای قدرت هر گردباد، از میان یک تا پنج، یکی انتخاب می‌شود. درجه‌های یک و دو، خطرناک هستند ولی خسارت‌های سنگین برجا نمی‌گذارند. از درجه سه تا پنج، درصد خسارت هر گردباد سنگین و سنگین‌تر می‌شود.

درجه خسارت را هم بر اساس سرعت باد تعیین می‌کنند. برای مثال درجه پنج، سرعت باد در آن ۲۵۲ کیلومتر بر ساعت و به بالا است. درجه چهار بین ۲۰۹ تا ۲۵۱ کیلومتر بر ساعت، درجه سه بین ۱۷۸ تا ۲۰۷ کیلومتر بر ساعت، درجه دو بین ۱۵۴ تا ۱۷۷ کیلومتر بر ساعت و درجه یک، بین ۱۱۹ تا ۱۵۳ کیلومتر بر ساعت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG