لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

دونالد ترامپ می گوید در صورت پیروزی توافق اتمی را پاره نمی کند


دونالد ترامپ یکی از افرادی که برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا تلاش می کند، رئوس سیاست خارجی اش را اعلام کرد.

آقای ترامپ روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا گفت توافق اتمی جامعه بین الملل با تهران یک توافق بد است که باعث دسترسی ایران به سلاح اتمی و تسلط تهران بر بخش هایی از منطقه خاورمیانه خواهد شد.

دونالد ترامپ، جان کری را به خاطر توافق هسته ای ناکارآمد خواند اما گفت توافق نامه را پاره نمی کند، بلکه بر آن نظارت خواهد داشت. این میلیاردر که قبلا مجری یک شوی تلویزیونی نیز بود، ضمنا گفت در صورتی که به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، از نیروی زمینی آمریکا برای مبارزه با «دولت اسلامی» (داعش) استفاده خواهد کرد و از دوستان آمریکا در خاورمیانه می خواهد تا هزینه این عملیات نظامی را تامین کنند.

ترامپ که قبلا در مصاحبه‌هایش مکزیک، ژاپن و چین را هدف حمله قرار داده است این بار پیکان حمله را به سوی عربستان سعودی نشانه گرفت و گفت: «آنها باید حق ما را بدهند. خوشتان بیاید یا نه، همه مردم از عربستان حمایت کرده اند. آنچه که برای من مهم است این است که ما از عربستان سعودی به بهایی گزاف حمایت می کنیم و چیزی در قبال آن نمی‌گیریم.»

دونالد ترامپ مناسبات آمریکا و عربستان سعودی را منسوخ شده توصیف کرد: «دلیل اصلی که ما با عربستان مانده ایم این است که به نفت نیاز داریم. حالا این نیاز کمتر شده است.»

دونالد ترامپ که بخش اعظم ثروت خود را از ساخت و ساز و معاملات املاک بدست آورده، تاکید کرد که محروم کردن «دولت اسلامی» از درآمد حاصل از چاه های نفت در عراق، مهمترین روش برای شکست دادن آن است.

XS
SM
MD
LG