لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

کنوانسيون حزب دموکرات در شارلوت


اين هفته، حزب دموکرات آمريکا کنوانسيون ملی خود را در شهر شارلوت، ايالت کارولينای شمالی برگزار می کند تا رسما باراک اوباما را به عنوان نامزد اين حزب برای انتخابات رياست جمهوری پيش رو معرفی کند.

انتخاب شهر شارلوت از سوی حزب دموکرات برای کنوانسيون با توجه به بعضی رويدادهای جديد تعجب عده ای را برانگيخته است.

شهر ۷۵۰ هزار نفری شارلوت در ايالت کارولينای شمالی، همه چيزهايی که جنوب آمريکا به آن مشهور است، از لهجه جنوبی گرفته تا غذاهای سرخ شده، و جذابيت جنوب را دارد.

شارلوت پايگاه جهانی موز مشهور چيکيتا و مسابقات اتوموبيلرانی آمريکا موسوم به نَسکار است. و در دوره ای هم مرکز معادن طلا بود. با اين وجود اين شهر هنوز هم با در اختيار داشتن ٢ تريليون دلار دارايی پس از نيويورک، دومين شهر بزرگ آمريکا از نظر مالی به شمار ميرود.

دموکرات ها تلاش کرده اند تا از قبول «پولهای بزرگ» که تأثير منفی در مبارزات انتخاباتی امسال دارد، خودداری کنند. برای مثال، آنها حاضر به مشارکت شرکت ها برای تامين هزینه کنوانسيون امسال نشدند. ولی اين حزب از نظر پول نقد در مضيقه است و روزهای برگزاری گردهمايی را هم از چهار روز به سه روز کاهش داده است.

پرزيدنت اوباما، سخنرانی پذيرش نامزدی خود را روز پنجشنبه در استاديوم فوتبال "بانک آمریکا Bank of America Stadium" شارلوت ايراد خواهد کرد، که به نام بزرگترين شرکت مالی آمريکا است. به همين دليل و برای جلوگيری از هرگونه شائبه ارتباط داشتن با بانک های بزرگ، حزب دموکرات علاقه دارد از ورزشگاه «بانک آمريکا» بعنوان ورزشگاه پلنگ ياد کند که نامش پس از بازی تيم فوتبال اين شهر در اين استاديوم تغيير کرد.

آقای اوباما در انتخابات رياست جمهوری سال ٢۰۰۸، با اختلاف کمی در کارولينای شمالی، برنده شد و تبديل به اولين نامزد دموکراتی شد که در بيش از ۳۰ سال گذشته در اين ايالت که ۱۵ رای در انتخابات دارد، چنين موفقيتی کسب کرده است.

پيتر براون متخصص نظرسنجی از دانشگاه کوئينی پياک می گويد: کارولينای شمالی يکی از آن ايالتهايی است که اگر رئيس جمهور در آن برنده شود، ميت رامنی هيچ راهی برای ورود به کاخ سفيد نخواهد داشت.

اما نظرسنجی های اخير نشان می دهد که محبوبيت اوباما با رامنی در اين ايالت مساوی است و اين حالت حتی ثابت قدم ترين حاميان او را نيز نگران کرده است.

دوايت پرايس، از شهر وينستون سالم در کارولينای شمالی، می گويد: در انتخابات گذشته، مشارکت رأی دهندگان جوان خيلی بالا بود، و عده زيادی برای اولين بار رأی دادند. اميدوارم که آن حالت دوباره تکرار شود. اما چندان مطمئن نيستم.

نرخ بيکاری نزديک به ده درصد ايالت کارولينای شمالی بالاتر از ميانگين ملی است. بِوِرلی پوردو، فرماندار دموکرات بشدت نامحبوب است و به دنبال دور دوم نيست. و مدير اجرايی حزب دموکرات در اين ايالت پس از رسوايی جنسی استعفا داده است.

با اينحال شارلوت با ۳۵ هزار نفر به استقبال گردهمايی سراسری حزب می رود و دموکرات ها اميدوارند، کارولينای شمالی به همين شکل از آقای اوباما در انتخابات رياست جمهوری حمايت کند.
XS
SM
MD
LG