لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

نرخ رسمی ارز در ایران دو برابر شد


نرخ رسمی ارز ایران دو برابر شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00
دانلود

نرخ رسمی ارز ایران دو برابر شد

سخنگوی اقتصادی دولت ایران از افزایش« نرخ رسمی ارز » و « قیمت گذاری و نظارت بر قیمت ها بر مبنای نرخ مرکز مبادلات ارزی » خبر داد.

شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز چهارشنبه ۱ آذر با بیان این که «نرخ ارز برای حقوق گمرکی از امروز بر مبنای مرکز مبادلات است» گفت :« وارد کنندگان و فعالان اقتصادی توجه داشته باشند که زمانی که از نرخ مرکز مبادلات صحبت می کنیم ، گویی همان نرخ همان نرخ رسمی ارز در اقتصاد ایران است».

نرخ ارز مرجع ۱۲۲۶ تومان است ، در حالی نرخ ارز مبادلاتی امروز چهارشنبه ۲۴۵۸ تومان گزارش شد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که « این موضوع می توانست منجر به افزایش هزینه تامین و واردات شود» گفته است : « تصمیم بر این شد که متناسب با افزایش قیمت دلار به نرخ مرکز مبادلات ، ماخذ تعرفه کاهش پیدا کند».

شمس الدین حسینی ، در روز۲۶ آبان از تک نرخی شدن نرخ ارز بر مبنای نرخ دلار مبادلاتی از ۱ آذر ماه خبر داد ، هر چند محمود بهمنی ، رئیس کل بانک مرکزی ، در ۲۸ آبان به خبرگزاری فارس گفت : « ما تصمیمی برای تک نرخی کردن ارز مرجع و تغيير آن به نرخ مبادله‌اي نگرفته‌ایم».

مجلس به خوشبینی دولت نیست

با وجود آن که سخنگوی اقتصادی دولت امروز (چهارشنبه) « راه اندازی مرکز مبادلات ارزی در کاهش نوسانات ارزی » را موفقیت آمیز توصیف می کند ، ارسلان فتحی پور ، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که « وجود مرکز مبادلات ارزی از نبود آن بهتر است » به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته است : « نمی توان گفت که به آن چه از این مرکز انتظار داشتیم و یا نقطه ای که باید این مرکز در مدیریت بازار ارز به آن می رسید ، دست پیدا کرده ایم » .

پیش تر کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در ۲۷ آبان در مورد عملکرد مرکز مبادلات ارزی طی ماه های اخیر به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته بود : « به نظر می رسد تا کنون عملکرد مرکز مبادلات ارزی تا حدودی مثبت بوده ، اما نباید از این مرکز انتظار معجزه داشت».

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی در ۲۹ آبان اعلام کرد : « ارز تک نرخی این روزها در کشور حکایت یتیم هزار سرپرست است. وزیر اقتصاد و رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی و دیگر تیم اقتصادی دولت مکررا ازتحقق قریب الوقوع تک نرخی شدن ارز سخن می گویند اما از نتیجه عملی اثری به میان نیست و تنها از دست رفتن زمان و ارزش پول ملی است که ادامه دار است. »

نیاز به تعادل بین عرضه و تقاضا

هم زمان با تاکید امروز وزیر امور اقتصادی و دارایی در زمینه تک نرخی شدن و تثبیت نوسانات ارزی ، داوود دانش جعفری ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که « ارز تک نرخی نیازمند تعادل بین عرضه و تقاضا » است به خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) گفت : «سیاست تک‌ نرخی شدن ارز به این معنی است که باید ذخیره فوق‌العاده زیادی از ارز وجود داشته باشد تا بتوان با عرضه‌ی آن قیمت مورد نظر به دست آید، در غیر این صورت اگر بین منابع ارزی و تقاضا شکافی به وجود آید، ناخواسته با ارز تک‌نرخی فاصله خواهیم گرفت».

پیش تر خبرآنلاین در ۲۸ آبان از قول اسدالله عسگراولادی ، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران ، « تامین نیاز ۶۰ میلیارد دلار » را « نسخه پایان التهاب ارزی » عنوان کرد .

دلار و بازگشت به مدار گرانی

در حالی که قیمت دلار در چند روز گذشته با کاهش بها به ۲۶۵۰ تومان رسید ، به نوشته سایت بازتاب امروز دلار بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱ آذر به مرز ۳۰۰۰ هزار تومان رسید .
XS
SM
MD
LG