لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

وزیر اقتصاد :ذخاير ارزی را صرف نيازهای جاری نمی كنيم


دولت دلار به بازار ترزیق نمی کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00
دانلود

دولت دلار به بازار ترزیق نمی کند

در ادامه آشفتگی بازار ارز در ایران ، شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه با بیان این که« ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار خوبی است» به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت،«تاکید می کنم سیاستمان این نیست که ذخایر ارزی کشور را که حاصل انباشت سال ها ارز در کشور است صرف نیازهای جاری کنیم.»

وزیر اقتصاد در حالی بر عدم تزریق دلار از سوی دولت تاکید کرد که به گفته وی « در تاریخ کشور ذخایر بانک مرکزی در این میزان نبوده است»
اظهارات وی تنها یک روز بعد از جلسه غیر علنی مجلس درباره گرانی ارز که روز سه شنبه ۲۱ شهریور با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد اعلام می شود. به گزارش خبرگزاری فارس « نمانیدگان خواستار تزریق ارز از سوی دولت به بازار هستند.»

غلام رضا تاج گردون، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرگزاری فارس گفته است،«نمایندگان مجلس از دولت می‌خواهند تا زودتر وارد بازار شده و ارز تزریق کند. همچنین برای ادامه کار در این بازار تعیین تکلیف کند چرا که اکنون بازار نسبت به آینده خود ابهام دارد یعنی مشخص نیست که این نابسامانی‌ها چگونه تعیین تکلیف خواهد شد.»

تاج گردون در پاسخ به این پرسش که «اگر دولت ازچنین کاری امتناع کند اقدام مجلس چه خواهد بود، افزود «مجلس از اختیارات خاصی در امور اجرایی برخوردار نیست اما دولت حتما وارد می شود چرا که شرایط مناسب نیست.»

سقوط بی سابقه ریال

احمد توکلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۲۱ شهریور ماه در صحن علنی مجلس گفت «در حال حاضر در طول ۷ روز ۵۵ درصد ارزش پول ملی کشور کم شده است.» وی مدعی شد که عدم ارائه ارز به بازار از سوی دولت باعث این آشفتگی در بازار ارز شده است.

قیمت هر دلار از روز شنبه ۱۸ شهریور تا دوشنبه ۲۰ شهریور نزدیک به ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و از مرز ۲۶۰۰ تومان عبور کرد . هر چند به گزارش خبرگزاری مهر قیمت دلار روز سه شنبه ۲۱ شهریور از ۲۴۵۰ تا ۲۵۰۰ تومان در نوسان بوده است.
بازار ارز ایران امروز (چهارشنبه ۲۲ شهریور) به مناسبت سالروز امام ششم شیعیان تعطیل بود.

اخذ مالیات از متقاضیان دلار

در حالی که سایت تابناک (دوشنبه ۲۰ شهریور) در مورد وضعیت بازار ارز نوشته است،« این روزها دیگر ریال به پشیزی نمی ارزد» ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چاره را در اخذ مالیات عنوان کرد.

ندیمی به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفت «یکی از کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم اخذ مالیات صد در صد است؛‌ما می‌توانیم بگوییم هر مقدار دلاری که کشف کردیم، به اندازه همان دلار مالیات بگیریم تا کسی دلار را برای گران شدن جمع نکند.»

پیش تر محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، هم به سایت شاخص آنلاین گفته بود، اطلاعاتی دارد که بخشی از دلارها در خانه مردم است .

«دلاریزه شدن» اقتصاد ایران

حسین راغفر، استاد دانشگاه و کارشناس امور اقتصادی، روز سه شنبه ۲۱ شهریور با تاکید بر این که «مردم به دولت و سیاست های آن اعتماد ندارند و هرچه دولت گفته دیدند جز آسیب برای آنها چیزی در بر نداشته است» به سایت فرارو گفت،« مردم به عقل خود رجوع می کنند و اتفاقا اقداماتی که مردم برای خرید سکه و ارز با هدف حفظ ارزش دارایی های کوچک خود می کنند اقدامی منطقی می باشد.»
XS
SM
MD
LG