لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

ادامه نوسان در بازار ارز ایران


تصویر آرشیوی از یک صرافی در تهران
تصویر آرشیوی از یک صرافی در تهران

قیمت دلار در ایران ظاهرا در روز سه شنبه به نسبت چند روز قبل، کاهش یافته است. این کاهش که طبق اطلاعات به دست آمده از شبکه های اجتماعی حدود چند صد تومان است، بعد از آن صورت می گیرد که بانک مرکزی ایران از تشکیل یک «بازار ثانویه ارز» خبر داد که در آن، صادرکنندگان غیرنفتی می توانند ارز خود را با «نرخ توافقی» که قاعدتا بیش از نرخ رسمی خواهد بود، به گروهی از واردکنندگان بفروشند.

نرخ رسمی دلار آمریکا در ایران ۴۲۰۰ تومان است اما طی چند روز گذشته، دلار در بازار در حدود ۹ هزار تومان نیز معامله شد.

با این حال، برخی از حساب های کاربری در توییتر که اخبار قیمت ارز و طلا را منتشر می کنند، روز سه شنبه از معامله دلار آمریکا بین قیمت های حدود ۷۸۰۰ تا ۸۲۰۰ تومان خبر دادند.

دلار در شکل نقدی در بازار ایران، به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی دولت راحت و آزاد خرید و فروش نمی شود و به همین دلیل متقاضیان یا فروشندگان ارز با قیمت های متفاوتی ممکن است روبه رو شوند که این خود به نابسامانی بازار ارز کمک کرده است.

افزایش قیمت ارز در ایران در حالی صورت می گیرد که به نوشته رویترز، صندوق بین المللی پول، در ماه مارس (حدود چهار ماه پیش) تخمین زده بود که دولت ایران حدود ۱۱۲ میلیارد دلار دارایی و ذخایر خارجی دارد، رقمی که به نوشته این خبرگزاری، نشان می دهد ممکن است ایران تحریم ها را بدون اینکه با بحران پرداخت روبرو شود، تحمل کند.

دولت ایران برای مقابله با افزایش قیمت دلار و دیگر ارزهای خارجی، محدودیت های متعددی از جمله ممنوعیت ورود بیش از ۱۳۰۰ کالا از خارج را اعمال کرده که آن را اخیرا اعلام کرده است. با این حال، در گذشته نیز بعد از اعمال محدودیت های دولتی، قیمت ارز برای مدتی کاهش یافت اما دوباره روند افزایشی را طی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG