لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

وزارت دادگستری از رابرت مولر خواسته است شهادتش در حدود گزارش منتشر شده باشد


یک مقام رسمی وزارت دادگستری آمریکا به رابرت مولر، بازپرس پیشین پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، گفته است که در جریان شهادتش در مجلس نمایندگان باید در حدود آن‌چه در گزارش منتشر شده او برای عموم آمده، صحبت کند.

به گزارش فاکس‌نیوز، در این نامه که در پاسخ به نامه‌ای از سوی مولر نوشته شده، آمده است که وزارت دادگستری مخالف حضور افرادی چون مولر برای ارائه شهادت در کنگره است و چنین اجازه‌ای صادر نمی‌کند.

وزارت دادگستری از مولر خواسته است که در جریان شهادت خود، به چیزی فراتر از آن‌چه که در نسخه منتشر شده گزارش او برای عموم وجود داشته، اشاره نکند.

رابرت مولر قرار است امروز ۲۴ژوئیه (۲ مرداد) در مجلس نمایندگان برای ادای شهادت حاضر شود. او برای مدت سه ساعت پاسخ‌گوی سوال‌های کمیته قضایی خواهد بود و به مدت دو ساعت به سوال‌های نمایندگان عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان پاسخ خواهد داد.

رابرت مولر نزدیک به دو سال درباره موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، همکاری احتمالی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه و همچنین مسئله جلوگیری از اجرای عدالت از سوی رئیس جمهوری آمریکا کار کرد.

گزارش او فروردین ماه سال جاری منتشر شد، اما ۹۵۳ مورد پوشاندن بخش‌هایی از آن برای پنهان نگاه داشتن اطلاعات وجود دارد.

مولر روز هشتم خرداد ماه حدود دو ماه پیش در جریان قرائت یک بیانیه مطبوعاتی گفته بود که از وزارت دادگستری کنار می‌رود. او آن زمان گفته بود که حتی اگر به کنگره احضار شود، حرفی بیش از آن‌چه که در گزارش او آمده، نخواهد داشت و اضافه کرده بود که عبارت‌های این گزارش «با دقت» انتخاب شده است.

مولر اضافه کرده بود که که اعلام جرم علیه رئیس جمهوری ایالات متحده از گزینه‌های او در تحقیقات نبوده است، اما اضافه کرده بود که «اگر اطمینان داشتیم رئیس جمهوری به وضوح جرمی مرتکب نشده، آن را می‌گفتیم.»

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خود برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپینش سوءاستفاده کرده است یا نه. در این ارتباط یازده مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهوری به میان می آورد.

پرزیدنت ترامپ همواره تخلف در کارزار انتخاباتی خود را رد کرده و دموکرات ها را متهم کرده که سعی دارند در خدمت او مانع تراشی کنند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG