لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

گزارش سالانه آمریکا از وضعیت حقوق بشر در ایران


مایکل پوسنر، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور دمکراسی، حقوق بشر و کار، اخیرا گزارش سالیانه وزارت امور خارجه رادرباره وضعیت رعایت حقوق بشر درجهان ارائه داد. ایران از جمله کشورهایی بود که او درسخنان خود برآن ها انگشت گذاشت.
آقای پوسنر گفت:«در ایران، وضعیت حقوق بشر که قبلا ناهنجار بود، در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بسرعت بدتر شد. در زدوخوردها دست کم ۴۵ تن جان سپردند، هزاران نفر دستگیر شدند و نیروهای امنیتی هزاران نفر دیگر را در جریان تظاهرات در ماه دسامبر دستگیر کردند. ایران مکانی است که ما درآنجا ادامه سرکوب ناراضیان را شاهد هستیم و همچنان توجه زیادی به آن داریم».

گزارش وزارت امور خارجه از بسیاری از ایرانیان جوان که قربانی خشونت رژیم پس از انتخابات شدند نام می برد: «ندا آقا سطان از جمله آنها است که در جریان اعتراضات صلحجویانه در خیابانی در تهران هدف گلوله قرار گرفت، جان سپرد و به نماد دردناک مقاومت ایران تبدیل شد. اشکان سهرابی، تظاهر کننده صلحجوی دیگری بود که در همان روز کشته شد، ترانه موسوی که دو هفته پس از آن که نیروهای بسیج او را دستگیر کردند، به پدر و مادرش اطلاع داده شد جسد سوخته دخترشان را که بی رحمانه هدف ضرب و شتم قرار گرفته بود تحویل بگیرند. امیر جوادی فر، که مأموران امنیتی در زندان کهریزک او را تا پای مرگ کتک زدند».

گزارش همچنین سرکوب گسترده و بی امان اصلاح طلبان طرفدار حقوق زنان، فعالان حقوق اقلیت های قومی، حقوق دانشجویان و اقلیت های مذهبی را به تفصیل بیان می کند. در این گزارش گفته می شود مقامات امنیتی ایران «حقوق مردم برای آزادی های خصوصی و مدنی، از جمله آزادی های بیان و مطبوعات، تشکیل انجمن و حرکت را بشدت محدود ساختند و محدودیت های شدیدی بر آزادی مذهب وضع کردند.
این گزارش، نبود قوه قضائیه مستقل و محاکمات عادلانه را یادآور می شود و به گزارشهای «متعدد و معتبری» اشاره می کند که حاکی است «نیروهای امنیتی و پرسنل زندان بازداشت شدگان و زندانیان، بویژه کسانی را که پس از انتخابات خرداد ماه دستگیر شدند، شکنجه دادند. فقط در تهران، ۳۷ معترض بازداشت شده مرد و زن، مدعی شدند که هنگام بازداشت از سوی مسئولان زندان یا مأموران امنیتی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند».

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است تمام مردم باید قادر باشند از حفاظت دائمی از حقوق طبیعی خود برخوردار شوند، خواه در تالاهاسی متولد شده باشند یا در تهران.
کلینتون خطاب به کسانی که در ایران یا هر جای دیگر برای واقعیت بخشیدن به حقوق خود مبارزه می کنند، بنقل از باراک اوباما رییس جمهوی آمریکا گفت: «آنها ما را در کنار خود دارند».

XS
SM
MD
LG