لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

رئیس سازمان ثبت اسناد ایران از صدور سند مالکیت برای حرمین قم و مشهد خبر داد


حرم امام هشتم شیعیان در مشهد
حرم امام هشتم شیعیان در مشهد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ایران با اعلام صدور سند مالکیت برای «۹۶ درصد از اراضی کشور»، گفت که برای حرم امام هشتم شیعیان در مشهد و حرم خواهر او در قم نیز سند مالکیت صادر شده است.

این در حالی است که به گزارش ایرنا، ۲۲ اردیبهشت علی ماجانی، معاون کاداستر دفتر ممیزی اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع، از صدور اسناد مالکیت برای ۹۷ درصد اراضی ملی کشور در قالب طرح کاداستر (حدنگاری و نقشه‌برداری) اراضی ملی خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر در روز یک‌شنبه پنجم تیر، حسن بابایی همچنین اعلام کرد: «برای ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی آستان قدس و برای ۲۵۱ هکتار از اراضی مربوط به حرم حضرت معصومه سند صادر شده است.»

جزئیات بیشتری در خصوص صدور سند مالکیت برای این دو مکان مذهبی شیعیان منتشر نشده است.

این درحالی است که پیشتر و در تیرماه ۱۳۹۰ اعلام شده بود که سند مالکیت تک‌برگی برای حرم «امام رضا» صادر شده است.

بابایی همچنین گفته است که «در دو ماه آینده» برای چهار درصد عرصه‌های ملی باقی‌مانده نیز «اسناد حدنگاری» صادر خواهد شد.

«مالکیت بستر رودخانه‌ها از جمله دز و کارون»، «برخی تالاب‌ها»، «هشت جزیره هرمزگان و منطقه آزاد کیش»، «اراضی ساحلی شمال و جنوب» و «دریاچه ارومیه» از دیگر مناطقی است که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به صدور سند برای آنها اقدام کرده‌است.

این در حالی است که بسیاری از رودخانه‌ها و تالاب‌ها در سال‌های اخیر خشک شده‌اند و همچنین دریاچه ارومیه با بحران خشک شدن تدریجی روبه‌رو است.

در تازه‌ترین گزارش‌ها، کرخه، کارون و دز سه رود بزرگ و اصلی کشور در استان خوزستان که روزگاری شرایط سیلابی و طغیان‌هایشان، مردم پایین‌دست را به ستوه آورده بود، حالا در آستانه خشکی و نابودی کامل هستند.

XS
SM
MD
LG