لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

چرا مرگ پزشک چینی باعث خشم علیه مقامات این کشور شد؛ ماجرای پزشکی که پنهان‌کاری نکرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مرگ پزشکی که برای هشدار درباره یک ویروس جدید در چین توبیخ شده بود موجی از تمجید از او و خشم علیه مقام های حزب کمونیست را به همراه داشته است. بسیاری می گویند حزب حاکم چین سیاسی کاری را به سلامت عمومی ارجح دانسته است.

دکتر لی ونلیانگ با مرگش به نماد خشم عمومی از کنترل حزب کمونیست چین بر اطلاع رسانی، شکایت ها از دروغ گویی و پنهانکاری مقام ها درباره شیوع بیماری ها، نشت مواد شیمیایی، محصولات خطرناک برای مصرف کننده یا کلاهبرداری های مالی بدل شده است.

چشم پزشک، ۳۴ ساله، شب گذشته در «بیمارستان مرکزی ووهان»، محل کارش و جایی که احتمالا هنگام درمان بیماران در اولین روزهای شیوع این ویروس در معرض آن قرار داشته است، درگذشت.

زنگ گوانگ، دانشمند ارشد «مرکز کنترل بیماری ها در چین»، در وبلاگی نوشت: «دکتر لی ونلیانگ، قهرمانی که اطلاعات درباره اپیدمی ووهان را در آغاز منتشر کرد، نامیرا است.»

کاربران این وبلاگ صدها هزار پیام زیر این یادداشت گذاشتند.

پلیس چین در ماه دسامبر هشت پزشک از جمله لی را برای هشدار دادن به دوستان شان در رسانه های اجتماعی درباره بروز این تهدید توبیخ کرده بود. دیوان عالی چین بعدتر پلیس را مورد انتقاد قرار داد، اما حزب حاکم کنترل اش بر جریان اطلاعات درباره شیوع ویروس کرونا را شدیدتر کرده است.

مردم در پکن با ابراز تاسف گفتند چین باید از دکتر لی یادبگیرد.

مقام های مسئول با گسترش این ویروس از پزشکان خواسته بودند درخواست هایشان در رسانه های اجتماعی برای اهدای تجهیزات پزشکی را پاک کنند. این امر باعث شد از مسئولان انتقاد شود که بیشتر نگران وجهه خود هستند تا سلامت عمومی.

پلیس دکتر لی را برای انتشار هشداری به همکلاسی های قبلی اش در یک گروه در رسانه های اجتماعی بازداشت کرده بود.

افکار عمومی به دکتر لی به عنوان بخشی از گروهی نگاه می کند که با دستمزدی ناکافی به عنوان خط مقدم دفاع علیه یک بیماری هولناک جدید بیش از توان تلاش کردند.

«سازمان بهداشت جهانی» که از واکنش چین به شیوع این ویروس تقدیر کرده است در توییتی گفت «ما عمیقا از درگذشت دکتر لی ونلیانگ متاسف هستیم. همه ما باید کار او بر روی این ویروس را ارج بگذاریم.»

دستگاه تبلیغات چین روز جمعه تلاش کرد با افکار عمومی همراهی کرده و نگرانی ها را تسکین دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG