لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

پزشکی که برای مبارزه با ابولا به کنگو رفته بود، در یک حمله مسلحانه کشته شد


دکتر ریچارد والری موزوکو کیبونگ
دکتر ریچارد والری موزوکو کیبونگ

دکتر ریچارد والری موزوکو کیبونگ، چهار هفته پیش از کمرون به جمهوری دموکراتیک کنگو سفر کرد. او یک اپیدمیولوژیست (همه‌گیر شناس) و یکی از چند صد کارشناسی بود که توسط سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با شیوع بیماری ابولا که در حال حاضر در کنگو ادامه دارد، به کار گماشته شده اند.

به محض این که دکتر موزوکو به رهبریت تیم مبارزه با ابولا پیوست، محبوبیت زیادی در بین اعضای تیم پیدا کرد.

موزوکو شوخ طبع بود ولی ته دلش خیلی دلهره داشت.

به گزارش رادیو «ان پی آر»، از ماه فوریه سال جاری، به تیم های مبارزه با ابولا و پزشکان بدون مرز یک سری حملات مسلح شده است. مردان مسلح تا کنون به دو مرکز درمان ابولا در سه مورد مختلف حمله کرده اند. و حتی به برخی از کارکنان با پرتاب سنگ و حتی بدتر حمله شده است.

دکتر میشل یائو، یکی از همکاران موزوکو به یاد دارد که او این اواخرخیلی ابراز نگرانی می کرد. موزوکو به او گفته بود که باید مواظب خودش باشد تا سالم به کمرون باز گردد، چون زن و ۴ فرزندش که بزرگترین آنها ۱۲ ساله است چشم انتظار او هستند.

متأسفانه، در روز جمعه دو مرد مسلح وارد یکی از جلسات کارمندان شدند و پس از گرفتن تلفن های موبایل و ابزارهای الکترونیک از آنها، شروع به تیر اندازی کردند. در این حمله دو نفر زخمی شدند و دکتر موزوکو کشته شد.

چالشی که مقامات کشور و سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر با آن مواجه هستند این است که هیچکس نمی تواند دقیقاً بفهمد که چه کسی یا کسانی پشت این حملات هستند، چه برسد که از وقوع آن جلوگیری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG