لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

پدر دی ان ای، جایزه نوبل خود را به خاطر بی‌پولی به فروش گذاشت


جیمز واتسون، دانشمندی که به خاطر اکتشافات عملی‌اش، بسیاری او را پدر دی ان ای می‌شناسند جایزه نوبل خود را به فروش گذاشته است.

واتسون این جایزه را سال ۱۹۶۲ به همراه فرانسیس کریک به خاطر کشف ساختار دی ان ای(شکل مارپیچی دوتایی) دریافت کرد و حال آن را با قیمت پایه دو و نیم میلیون دلار در یک حراجی به فروش گذاشته است.

از آنجا که هیچیک از برندگان جایزه نوبل که هنوز زنده هستند جایزه خود را به فروش نگذاشته‌اند، معلوم نیست چرا واتسون پس از حدود ۵۰ سال تصمیم به فروش آن گرفته است.

در این بین گمانه‌زنی‌ها حکایت ارتباط این تصمیم با کاهش درآمد این دانشمند که پس از سخنان نژاد‌پرستانه او در سال ۲۰۰۷ رخ داد، دارد.

به نظر می‌رسد که او تنها به این امید که بتواند نظر مراکز علمی را دوباره به سوی خود جلب کند و وضعیت مالی خود را بهبود ببخشد تصمیم به فروش جایزه نوبل خود گرفته است اما ظاهرا او نه تنها واکنش مثبتی در این مورد دریافت نکرده است بلکه نگاهها را دوباره به نظراتی که پیشتر درباره او مطرح شده بود معطوف کرد.

او حدود ۷ سال پیش به ساندی تایمز گفته بود که «نسبت به چشم انداز آفریقا عمیقا متاثر است» چرا که به گفته او، «همه قواعد اجتماعی بر اساس اینکه هوش آنها با ما برابر است تنظیم شده در حالیکه آزمایش‌ها این را نشان نمی‌دهد»

او همچنین گفته بود که در حالیکه او امیدوار بوده یکسان بودن انسانها حقیقت داشته باشد، «کسانی که کارمندان سیاه پوست داشتند می‌دانستند که اینطور نیست.»

واتسن به تازگی به فاینانشال تایمز گفته است که درآمد او به دنبال آن سخنان جنجال برانگیز به شدت کاهش پیدا کرده است. او البته در سخنانی که شباهتی به عذرخواهی نداشت اضافه کرده است: «من عذرخواهی میکنم... یکی نوشته بود که من به خاطر آی کیو پایین مردم آفریقا نگران آنها هستم،اما شما قرار نیست این را بنویسید».

XS
SM
MD
LG