لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

مصر بر سر دو راهی


عدلی منصور رییس جمهوری موقت مصر در حالیکه کمتر از یکهفته به این مقام برگزیده شده، روز سه شنبه تاریخ انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را اعلام کرد با این امید که بلکه کشور بتدریج حرکت خود را بسوی آینده و به دور از خشونت و هیاهوهای خیابانی آغاز کند.

اما در حالیکه بسیاری از طرفداران اقدام هفته گذشته ارتش،از برنامه آقای منصور استقبال کردند، حامیان اخوان المسلمین اعلام کردند تا به اعتراضات خود برای بازگرداندن محمد مرسی ادامه دهند.

اخوان المسلمین و طرفدارانش اما روز سه شنبه با شرکت در مراسم خاکسپاری کسانیکه در کشمکشهای خیابانی چند روز اخیر جان خود را از دست دادند، خواهان تظاهرات بیشتری شده اند.

برغم خشونتهای خونین، اخوان المسلمین ازتقاضای خود دائر بر بازگشت محمد مرسی به مقام خود دست برنداشته و تلاش رییس جمهوری موقت مصر درجهت ترمیم قانون اساسی، یافتن نخست وزیر جدید و اعلام تاریخ انتخابات را یکجا رد کردند.

درهمین حال ارتش و رهبری موقت مصر از گروه اخوان خواسته است تا بار دیگر به روند سیاسی کشور به پیوندند حتی به عنوان یک گروه مخالف.

اما اعضای ارشد اخوان المسلمین میگویند آشتی ملی تنها هنگامی میسر است که آقای مرسی به مقام خود بازگردد.

سربازان همچنان در مناطق کلیدی شهر قاهره در مواضع خود باقی مانده اند و ارتش میگویدهنگامی نظامیان به پایگاههای خود بازمی گردانند که امنیت به کشور بازگشته باشد.

ارتش می افزاید آقای مرسی را بخاطردرخواست میلیونها مصری که خواهان استعفای او بودند از کار برکنار کرد زیرا او نه قادر به ترمیم اقتصاد وخیم کشور بود و نه قادر به متحد کردن شهروندان مصر.
XS
SM
MD
LG