لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

التهاب دیورتیکول و خونریزی در روده بزرگ


دیورتیکولوزیس وضعیتی است که در آن کیسه هایی غیرطبیعی در جداره روده بزرگ تشکیل می شود. برای سالها به افراد مبتلا به دیورتیکولوزیس گفته میشد از غذاهای حاوی پاپ کورن، آجیل و ذرت اجتناب کنند. نگرانی آن بود که ابن غذاهای کوچک میتوانند باعث افزایس احتمال دیورتیکولیت یا التهاب دیورتیکول و خونریزی از آن شوند. اما مطالعه جدیدی که بیش از ۴۷۰۰۰ مرد را بررسی کرده است نشان میدهد این غذاها مشکل زا نیستند و لزومی برای اجتناب از آنها وجود ندارد.

یک سوم جمعیت آمریکا تا شصت سالگی دچار دیورتیکولوزیس میشوند. دیورتیکولها کیسه های کوچکی هستند که در روده بزرگ شکل می گیرند. اگر این کیسه ها عفونی شوند میتوانند منجر به وضعیت جدیتری به نام دیورتیکولیت گردند. يک متخصص دستگاه گوارش بنام دکتر ساپنا سیگنال می گويد «دیورتیکولیت میتواند خطرناک باشد و منجر به عمل جراحی، سوراخ شدن روده بزرگ و در موارد نادر مرگ گردد.»

دکتر ساپنا سیگنال در بیمارستان brigham and womens واقع در بوستون است. وی و همکارانش داده های مربوط به بیش از ۴۷۰۰۰ مرد را تحلیل کردند. داده ها از پرسشنامه هایی جمع آوری شد که رژیم غذایی مردان و وضعیت پزشکی آنان را هر دو سال بررسی می کرد. پژوهشگران مصرف پاپ کورن، آجیل و ذرت را با بروز دیورتیکولیت مقایسه کردند. «با شگفتی ارتباطی بین مصرف آجیل، پاپ کورن یا ذرت و التهاب دیورتیکول یا خونریزی از آن وجود نداشت. هیچ ارتباطی وجود نداشت بنابراین فرقی نمیکنه که مصرفتون زیاد باشه یا کم، احتمال بروز دیورتیکولیت یکسانه.»

محققین شرکت کنندگان را به مدت تقریبا ۱۸سال زير نظر گرفتند. آنها می گویند احتمال بروز دیورتیکولیت در مردانی که بیش از دو بار در هفته پاپ کورن، آجیل و ذرت استفاده می کرند در مقایسه با کسانی که کمتر از یکبار در ماه این غذاها را مصرف میکردند، بیشتر نبود. «میزان دیورتیکولیت در کسانی که پاپ کورن و آجیل می خوردند کمتر بود پس در واقع خلاف باور پیشین بود.»

پژوهشگران می گویند بر پایه این یافته ها نیازی به اجتناب از خوردن پاپ کورن، آجیل و ذرت نیست. «فکر میکنم سوال این است که برای اجتناب از عوارض چه باید کرد و ما در حال حاضر پاسخ دقیقی برای آن نداریم.»

پژوهشگران میافزایند برای تشخیص آنکه آیا غذاهای خاصی ممکن است فرد را در مقابل دیورتیکولیت محافظت کند، به مطالعات بیشتری نیاز است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG