لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

هدیه شاه سابق به جائوشسکو، پیکانی که حراج شد


يک دستگاه اتومبيل پيکان اهدايی محمد رضا شاه به نيکلای چائوشسکو، با کلی خاطره و تاريخ و۲۰۰۰ کيلومتر در رومانی به حراج گذاشته شد

يک دستگاه اتومبيل پيکان اهدايی محمد رضا شاه به نيکلای چائوشسکو، با کلی خاطره و تاريخ و۲۰۰۰ کيلومتر در رومانی به حراج گذاشته شد.

محمد رضا شاه که پس از جنگ جهانی دوم و استعفای پدرش بر اثر اشغال ايران توسط قوای متفقين بر تخت پادشاهی ايران تکيه زده بود، با انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی شالوده ايران نوين را از نو ريخت، که يکی از ثمرات آن توليد خودروی پيکان بشمار می‌آيد.

نيکلای چائوشسکو، ديکتاتور رومانی، با پادشاه سابق ايران روابط نزديکی داشت
نيکلای چائوشسکو، ديکتاتور رومانی، با پادشاه سابق ايران روابط نزديکی داشت

از طرف ديگر، چائوشسکو در سال ۱۹۶۶ به قدرت رسيد و درهای مراودات دوستی و اقتصادی کشورش را بروی ايران باز کرد. طبيعی بود که در چنين فضای دوستی و تفاهمی پادشاه ايران سمبل و نماد موفقيت‌های کشورش را مفتخرانه به دوست جديدش اهدا کند.

اين اتومبيل اکنون در حراجی خصوصی «آرتمارک» در پايتخت رومانی، بوخارست، در معرض فروش قرار گرفته است. اين پيکان با دوهزار کيلومتر به عنوان جزيی از کلکسيون شخصی چائوشسکوبوده و قيمت اوليه ۴ هزار يورو (نزديک ۵ هزار دلار آمريکايی) تعيين شده است. با حجم موتور يک و نيم ليتری و قدرت ۵۴ اسب اين قطعه آنتيک ظاهرا می‌تواند حداکثر ۱۴۵ کيلومتر در ساعت برود.

شرکت ايران ناسيونال در سال ۱۹۶۲ ساخت اتومبيل‌های پيکان، تحت مجوز از شرکت بريتانيايی هيلمن،را آغاز کرد. چيزی نگذشت که پیکان به آرامی به نماد ملی و توانايی‌های نيروی کار هوشمند ايران تبديل شد و شاه سابق که از اين امر مغرور بود يک دستگاه از آن را در سال ۱۹۷۴ به دیکتاتور کمونیست رومانی نیکلای چائوشسکو هديه کرد. اين ژست دوستانه توسط پادشاه ایران در زمانی انجام گرفت که ديکتاتور رومانی مقام خود را از رئيس شورای دولتی به ریاست جمهوری کامل در آن سال تبديل کرده بود.

XS
SM
MD
LG