لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

ویدیو گیم تازه ای برای از میان برداشتن دیکتاتورها و رژیم های سرکوبگر


ویدیو گیم تازه ای برای از میان برداشتن دیکتاتورها و رژیم های سرکوبگر
ویدیو گیم تازه ای برای از میان برداشتن دیکتاتورها و رژیم های سرکوبگر

شبکه های اجتماعی پرطرفداری چون «فیسبوک» و «توئیتر» دو عامل مهم در سازمان دهی به تظاهرات غیرخشونت بار و خودجوش مردمی بوده اند که ماه گذشته نهایتا «حسنی مبارک» رئیس جمهور مصر را وادار به کناره گیری از مقام خود ساخت.

امروزه بسیاری دیگر از مردم چه در مصر و چه در دیگر کشورهای جهان از انواع مختلف رسانه ها برای برکنارکردن دیکتاتورها استفاده می کنند.

در این رابطه باید از شرکت خصوصی تهیه ویدیویی نام برد که به کار ساختن فیلم های مستند در ارتباط با نافرمانی های مدنی برای پخش از شبکه های تلویزیونی اشتغال دارد. این شرکت به تازگی یک «گیم» ویدیویی نیز درباره استفاده از تاکتیک های مختلف برای از میان برداشتن «دیکتاتورها» و ایجاد تغییرات بدون استفاده ازخشونت ساخته وبه بازارعرضه کرده است.

کمپانی فیلم و تلویزیون یورک زیمرمن در شهر واشنگتن تا کنون چندین فیلم مستند در رابطه با نافرمانی های مدنی ساخته است. فیلمساز«استیو یورک» می گوید محصولات این شرکت فیلمسازی که به زبان های مختلف از جمله عربی ترجمه می شود، در گوشه و کنار جهان به نمایش گذاشته شده است:«مردم از این گیم و از این فیلم ها به صورت یک وسیله آموزشی استفاده می کنند تا از طریق آن جنبش های مردمی و غیرخشونت بارخود را علیه دیکتاتورها، مقامات و رژیم های سرکوب گر آغاز کنند.»

یورک می گوید یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین این فیلم های مستند «سقوط دیکتاتور» نام دارد که در آن راه های غیرخشونت بار و استراتژی هایی که برعلیه رئیس جمهورپیشین «یوگسلاوی» - اسلوبودان میلوسویچ – از آن ها استفاده شده است مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. میلوسویچ که در جریان انتخابات سال ٢٠٠٠ در یوگسلاوی و مخالفت های مردم با نتایج این انتخابات نهایتا مجبور به استعفا از مقام خود شد بعدها دستگیر و به اتهام جنایات علیه بشریت محاکمه شد اما پیش از پایان جریان این محاکمات درگذشت.

ایوان مارویچ، یکی از کارمندان کمپانی فیلمسازی «یورک» در واشنگتن در آن زمان دانشجوی دانشگاه بود و به عنوان یکی از رهبران اوپوزیسیون علیه رژیم و حکومت میلوسویچ به کار سازماندهی تظاهرات آرام اشتغال داشت.

یورک زیمرمن، رئیس شرکت فیلمسازی یورک، ایوان مارویچ را استخدام کرد تا به او درساختن ویدیو گیم نافرمانی های مدنی کمک کند. ویدیوگیمی که نشان می دهد چگونه می توان با رژیم های سرکوب گر مبارزه کرد و آن ها را بدون استفاده از خشونت ساقط کرد.

«قدرت مردم – بازی نافرمانی مدنی» دومین و تازه ترین محصول شرکت فیلمسازی یورک شامل یک سناریوی خیالی است که در آن رهبر یک جنبش غیرخشونت بار با استفاده از تاکتیک هایی چون تظاهرات خیابانی، اعتصاب و بویکات به اهداف خود دست می یابند. مارویچ معتقد است بازیگران این نوع گیم را جوانان آگاه و تحصیل کرده تشکیل می دهند:«این بازی تازه به بازیگر اجازه می دهد تا تمام پیچیدگی های چالش آمیز سیاسی را ارزیابی کرده و روی نکات ظریف و دقیق آن تمرکزکند. تمام جزئیات مهم و ضروری در این بازی گنجانده شده تا بازیگر بتواند به درستی حرکت بعدی خود را انتخاب کند.»

«یورک» می گوید ساختن این نوع ویدیوها تا امروز سابقه نداشته است:«این مسئله کاملا مشهود است که مردمی که در کشورهای مختلف جهان در حال مبارزه با رژیم های سرکوب گر خود از راه های غیرخشونت بار هستند ،شیوه های کار و ابزار لازمی که بتواند به آن ها در این راه کمک کند را در اختیار ندارند.»

جک دوآل، رئیس مرکز بین المللی مبارزات غیرخشونت بار در واشنگتن می گوید از این بازی تازه یا «گیم» People Power در دانشگاه ها برای تدریس استفاده می شود: «صدها تن از استادان دانشگاه هاو دانشوران علوم سیاسی ، حقوق اجتماعی و غیره در رده های مختلف دانشگاهی دربرنامه های آموزشی خود از این ویدیوها استفاده می کنند.»

ویدیوگیم «قدرت مردم» People Power تنها از طریق دانلود اینترنتی قابل دسترسی است. قیمت این گیم ١٠ دلار آمریکایی است اما «یورک» می گوید علاقمندانی که قادر به پرداخت این مبلغ نیستند می توانند آن را به طور رایگان دانلود کنند.

او می گوید این ویدیو درگوشه و کنارجهان به طور روزانه دانلود می شود:«درآمریکای جنوبی، اروپای شرقی و در بخش هایی از آسیا، آفریقا و خاورمیانه این ویدیو مرتبا دانلود می شود.»

گیم «قدرت مردم» درحال حاضر به زبان انگلیسی دردسترس علاقمندان قراردارد اما بنا برگفته «یورک» کار ترجمه آن به زبان های عربی، فارسی، روسی و اسپانیایی آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG