لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

دیزنی برای خرید فاکس از دادگستری فدرال چراغ سبز گرفت: معامله ۷۱ میلیارد دلاری


یک مانع برای خرید دارائی‌های شرکت فاکس قرن بیست و یکم با موافقت دادگستری آمریکا، از سر راه شرکت والت دیزنی برداشته شد. دیزنی قصد دارد با ایجاد پایگاه جدیدی در اینترنت، به رقابت با نتفلیکس و آمازون و دیگر فروشندگان اینترنتی فیلم و سرگرمی بپردازد.

دادگستری آمریکا، با ادغام بخش عمده‌ای از دارائی‌های شرکت «فاکس قرن ۲۱» در شرکت دیزنی، موافقت کرد.

دیزنی قصد دارد با ایجاد پایگاه جدیدی در اینترنت، با نتفلیکس، آمازون و دیگر فروشندگان اینترنتی فیلم و سرگرمی به رقابت بپردازد.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) موافقت خود را به فروش شبکه‌های ورزشی محلی فاکس مشروط ساخت که دیزنی از قبل گفته بود قصد ندارد آنها را حفظ کند.

رقیب شرکت دیزنی در این معامله، شرکت معظم «کامکست» است که با پیشنهاد ۶۵ میلیارد دلار برای دارائی‌های فاکس، رودست قیمت اولیه‌ای که مدیر عامل دیزنی با روپرت مرداک برای پرداخت آن توافق کرده بود، بلند شد اما دیزنی بلافاصله بهای پیشنهادی خود را از ۵۲.۴ میلیارد دلار به ۷۱.۳ میلیارد دلار افزایش داد.

فاکس قرن و بیست و یکم یک شرکت سهامی عام است که بخش عمده و تعیین‌کننده‌ای از سهام آن به روپرت مرداک و خانواده او تعلق دارد.

از جمله انتشارات مرداک، روزنامه‌های نیویورک پست و وال استریت جورنال، تایمز لندن و ده‌ها روزنامه و مجله در استرالیا و دیگر نقاط جهان هستند. او همچنین املاک مخابراتی و تصویری مثل شبکه تلویزیونی فاکس و شبکه کابلی فاکس نیوز را نیز دارد. آقای مرداک این شرکت را با جدا کردن دارائی‌های انتشاراتی از املاک مخابراتی به وجود آورد.

شرکت والت دیزنی، علاوه بر استودیوهای تولید فیلم دیزنی، لوکاس فیلم، پیکسار و مارول، و پخش‌کننده «بوئنا ویستا»، شبکه تلویزیونی «ای بی سی» و کانال‌های ورزشی «ای اس پی ان» را نیز در اختیار دارد، اما ثروت اصلی آن، حقوق مولف نسبت به شخصیت‌های تخیلی و داستان‌های آن‌ها است.

گزارش رسانه‌های تخصصی حاکی است که شرکت کامکست، صاحب یکی از بزرگترین شبکه‌های توزیع‌کننده تلویزیون کابلی، و همچنین استودیوی یونیورسال و شبکه تلویزیونی ان بی سی، همچنان ممکن است با پیشنهاد سنگین‌تری، برای خرید دارائی‌های فاکس به رقابت خود با دیزنی ادامه دهد. به نظر کارشناسان ممکن است برای خرید فاکس، بیشتر از ۸۲ میلیارد دلار پیشنهاد شود.

دارائی‌های فاکس ۲۱ که دیزنی در دارائی‌های خود ادغام خواهد کرد، شامل استودیوهای تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی فاکس، شبکه‌های «استار» هندوستان، تلویزیون «اف اکس»، «نت جیو» (نشنال جیوگرافیک) است.

همچنین، دیزنی صاحب ۳۰ درصد از کانال اینترنتی «هولو» خواهد شد و همچنین ۳۹ درصد از سهام شبکه‌های تلویزیونی و کابلی «اسکای» اروپا را نیز به دست خواهد آورد.

بلافاصله بعد از اعلام موافقت واحد ضدتراست وزارت دادگستری آمریکا، ارزش سهام فاکس قرن و بیست و یکم با ۲ درصد صعود، به ۴۸.۵۹ رسید. براساس این قیمت، ارزش شرکت فاکس قرن و بیست و یکم در بازار بورس آمریکا به۸۹.۶ میلیارد دلار بالغ شد.

معامله‌گران بورس، آن بخش از فاکس قرن بیست و یکم را که دیزنی خریداری نخواهد کرد، ۱۸.۳ میلیارد دلار ارزش‌گذاری کردند، که شامل کانال کابلی فاکس نیوز، شبکه اخبار کسب‌وکار فاکس، و همچنین شبکه تلویزیونی فاکس می‌شود، که یکی از چهار شبکه عمده تلویزیونی آمریکا است.

دیزنی به کمیسیون سهام و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد ۲۲ شبکه محلی ورزشی فاکس را به ارزش یک میلیارد دلار به فروش برساند. علت آن این است که دولت ممکن است ادغام این شبکه‌ها در کانال‌های تلویزیون ورزشی «ای اس پی ان» دیزنی را با مقررات ضدتراست مغایر بداند.

علی‌رغم موافقت دادگستری فدرال، کار ادغام فاکس قرن و بیست و یکم در دیزنی به این زودی به اتمام نخواهد رسید، زیرا دیزنی باید از کشورهای مختلف جهان که یکی از واحدهای دیزنی یا فاکس یا هر دو در آنها فعالیت دارند، برای این ادغام موافقت دریافت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG